Poprawa nastrojów na FX

21-06-2021 12:49
Przełom dnia przynosi odwrót od dolara i wyraźną poprawę nastrojów na rynkach rozwijających się. Wraz z lepszymi nastrojami na FX odbija również rynek akcji.
Poprawa nastrojów na FX

Po przecenie akcji i odwrocie w kierunku obligacji inwestorzy złapali nieco więcej optymizmu. Około południa skutkuje to odwrotem od dolara. Kurs EUR/USD zahacza o 1,19 przy rentowności amerykańskich 10-letnich papierów skarbowych na poziomie 1,43 proc. Na przestrzeni dnia odbiły również indeksy. Kontrakt DE30 (oparty o indeks DAX) wychodzi 0,7 proc. powyżej poziomów odniesienia.

 Z dobrych nastrojów na rynkach bazowych korzystają waluty regionu CEE. EUR/CZK cofa się w okolice 25,50 pkt., przy EUR/HUF na poziomie 353 pkt. Obie waluty czekają na decyzję banków centralnych ws. poziomu stóp procentowych i w obu przypadkach oczekiwania rynku zakładają zaostrzenie retoryki w kierunku bardziej jastrzębiej. W przypadku Węgier niemal pewna jest podwyżka stóp, która jednak była sygnalizowana i została wyceniana przez inwestorów.

Nastroje poprawiają się również na rynku złotego. Kurs EUR/PLN spada w okolice 4,53, a notowania cofają się do 3,8090. Kurs GBP/PLN znajduje się w okolicy 5,2820. Na rynki złotego nic się nie zmienia od strony fundamentalnej, a całość poniedziałkowego umocnienia należy czytać jako odreagowanie po osłabieniu. Wzrostowi apetytu na złotego sprzyja oczywiście poprawa nastrojów na rynku głównym.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.