Polskie dwulatki po raz pierwszy z ujemną rentownością

16-10-2020 09:47
Oprocentowanie dwuletnich polskich obligacji skarbowych spadło poniżej zera po raz pierwszy w historii. Rentowność obligacji z terminem do września 2022 r. spadła do minus 0,001 proc. w Warszawie o godz. 9:12.
Polskie dwulatki po raz pierwszy z ujemną rentownością
Polskie dwulatki po raz pierwszy z ujemną rentownością

Spadek przyczynia się do narastania zadłużenia o ujemnej rentowności na całym świecie. Przyczyną jest polityka banków centralnych na całym świecie, które obniżają stopy procentowe i tworzą programy skupujące obligacje w celu ożywienia gospodarki w obliczu pandemii Covid-19. Inwestorzy zakładają, że Polska, największa z gospodarek Europy Wschodniej, będzie musiała dalej poluzować politykę pieniężną, ponieważ nowe infekcje osiągają nowe rekordowe poziomy. Na czterech ostatnich posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej główna stopa procentowa Polski została utrzymana na poziomie 0,1 proc. Kraj zgłosił w czwartek 8099 nowych przypadków, a prawie 300 000 osób zostało poddanych kwarantannie.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.