Polski przemysł nieco zwalnia

02-08-2021 09:15
„Najsłabsze od siedmiu miesięcy tempo napływu nowych zleceń eksportowych spowalnia ogólny wzrost nowych zamówień”-czytamy w raporcie instytutu IHS Markit, który opublikował niższą od oczekiwań wartość wskaźnika PMI dla polskiego sektora przemysłowego. Według wstępnych szacunków wyniosła ona w lipcu 57,6 pkt., przy oczekiwaniach na poziomie 59 pkt.
Polski przemysł nieco zwalnia

Indeks pozostaje w strefie ekspansji (>50 pkt.) jednak spadek liczby nowych zamówień rzuca się cieniem na wynikach badania. W części jest to jednak efekt wysokiej bazy (rekordowe zamówienia w poprzednich miesiącach). Te zaś skutkuje znaczącym wydłużeniem się czasu realizacji zamówień, który dla odmiany podbija wartość wskaźnika. Niezmiennie natomiast rosną koszty produkcji.

Pomimo, iż wskaźnik nie poprawił historycznych szczytów, to wciąż utrzymuje się bardzo wysoko. Należy się jednak spodziewać pewnego wyhamowania (stabilizacji), które będzie naturalnym efektem realizacji znacznej części popytu, który został zahibernowany w trakcie niepewnych, pandemicznych miesięcy. Spadek wartości PMI jest zresztą spójny z ruchami w innych gospodarkach (Chiny, Węgry). 

Krajowy WIG20 nie zareagował na publikację, a notowania kontraktu na indeks polskich blue chips podąża na północ w ślad za głównymi rynkami. Złoty jest nieco silniejszy na początku tygodnia. Kurs EUR/PLN utrzymuje się przy 4,5660.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.