Polska: tarcza antyinflacyjna zaprezentowana

25-11-2021 13:30
Dziś zostały zaprezentowane przez rząd pierwsze działania, które mają na celu pomoc społeczeństwu z rosnącą inflacją. Będzie obniżka akcyzy na paliwo, podatku VAT na energie eklektyczną oraz gaz ziemny.
Polska: tarcza inflacyjna zaprezentowana

Premier Morawiecki nie zdecydował się na zamrożenie cen paliw, tak jak to zrobiono na Węgrzech. Przyjął strategię, że lepiej skupić się na obniżeniu komponentów, co ma kosztować budżet ponad 1 mld złotych.  

W tarczy antyinflacyjnej ma znaleźć się m.in.
- obniżka akcyzy do minimalnego dopuszczalnego poziomu w UE (od 20 grudnia do 31 V 2022)
- zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej (od 1 stycznia do 31 maja)
- obniżka VAT na energie elektryczną do poziomu 5 proc. (z 23 proc.)
- obniżka VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z 23 proc.)
- dopłaty dla gospodarstw domowych najsłabiej zarabiających

Czynniki te jedynie na chwilę obniżą wskaźnika CPI. Większy popyt będzie generował dodatek osłonowy. Nie zapominajmy o podwyżce płacy minimalnej, która ma wejść od przyszłego roku oraz obniżka podatku PIT. Zmiany akcyzy i podatku na energię i gaz jedynie na chwilę zmniejszą dynamikę wzrostu cen. Szereg innych czynników będzie niestety napędzać presję płacową i popytową. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.