Polska: skromne tempo ekspansji przemysłu podtrzymane
W komunikacie do danych napisano, że „mimo że spadek popytu stanowił główny czynnik wpływający na produkcję, respondenci badania zaraportowali także ograniczoną podaż surowców. Czas dostaw wydłużył się w największym stopniu od maja, a firmy zasygnalizowały utrudnienia operacyjne związane z kwarantanną pracowników. W efekcie producenci utworzyli więcej nowych etatów, co również było sprzeczne z trendem spadkowym obserwowanym w sektorze wytwórczym Eurolandu.”
Ogólnie tempo ekspansji przemysłu pozostaje słabsze niż w strefie euro (53,6), ale pozytywnie należy odbierać brak silniejszego odbicia restrykcji przeciw COVID-19. W kolejnych miesiącach przemysł powinien korzystać na perspektywach wzmocnienia ożywienia globalnego, szczególnie odbicia przemysłu w strefie euro, jak również z krajowego wsparcia ze strony polityki fiskalnej i monetarnej.
EUR/PLN jest niżej po odczycie i testuje 4,47. Wątpimy, aby był to wpływ danych, a raczej kontynuacja odreagowania zeszłotygodniowego osłabienia. Oczekujemy, że nastroje globalne pozostaną głównym determinantem zmienności złotego z rosnącymi szansami na spadek EUR/PLN poniżej 4,46.