Polska: skromne tempo ekspansji przemysłu podtrzymane

01-12-2020 09:44
W listopadzie indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego pozostał na 50,8 pkt., trzeci miesiąc z rzędu. Tempo poprawy jest osłabione poprzez drugi z rzędu spadek nowych zamówień, ale rośnie zatrudnienie i zapasy.
Polska: PMI dla przemysłu; Źródło: IHS Markit
Polska: PMI dla przemysłu; Źródło: IHS Markit

W komunikacie do danych napisano, że „mimo że spadek popytu stanowił główny czynnik wpływający na produkcję, respondenci badania zaraportowali także ograniczoną podaż surowców. Czas dostaw wydłużył się w największym stopniu od maja, a firmy zasygnalizowały utrudnienia operacyjne związane z kwarantanną pracowników. W efekcie producenci utworzyli więcej nowych etatów, co również było sprzeczne z trendem spadkowym obserwowanym w sektorze wytwórczym Eurolandu.”

Ogólnie tempo ekspansji przemysłu pozostaje słabsze niż w strefie euro (53,6), ale pozytywnie należy odbierać brak silniejszego odbicia restrykcji przeciw COVID-19. W kolejnych miesiącach przemysł powinien korzystać na perspektywach wzmocnienia ożywienia globalnego, szczególnie odbicia przemysłu w strefie euro, jak również z krajowego wsparcia ze strony polityki fiskalnej i monetarnej.

EUR/PLN jest niżej po odczycie i testuje 4,47. Wątpimy, aby był to wpływ danych, a raczej kontynuacja odreagowania zeszłotygodniowego osłabienia. Oczekujemy, że nastroje globalne pozostaną głównym determinantem zmienności złotego z rosnącymi szansami na spadek EUR/PLN poniżej 4,46.

 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.