Polska: rekordowy wynik produkcji przemysłowej

21-04-2021 10:18
Dane o produkcji przemysłowej z polski wprawiają w osłupienie. Produkcja sprzedana przemysłu osiągnęła w marcu wzrost o 18,9 proc. r/r i wywindowana została na rekord wszechczasów.
Polska: rekordowy wynik produkcji przemysłowej

W ujęciu miesięcznym produkcja wartość produkcji przemysłowej wzrosła o 18.6 proc. vs 13,2 proc. oczekiwana.

Rynek oczekiwał silnych danych, ale konsensus na poziomie 13 proc. r/r był (jak się okazuje) nad wyraz pesymistyczny. Bardzo dobra koniunktura u głównych partnerów handlowych wspiera polski przemysł, a tym samym utwierdza w przekonaniu, że prognozy wzrostu PKB o 4 proc. są jak najbardziej aktualne. Nie bez znaczenia była większa liczba dni pracujących, których w marcu mieliśmy aż 23, ale to nie ona jest motorem napędowym wzrostu. Za tym stoi globalna koniunktura w sektorze, która nie omija również Polski.

W paczce danych opublikowanych o 10:00 znajduje się również informacja z polskiego rynku pracy. Wynika z niej, że pomimo spadającego zatrudnienia (-1,3 proc. r/r) wartość wynagrodzeń wzrosła o 8 proc. r/r. Jest to w dużej efekt wypadnięcia nisko opłacanych pracowników, których najczęściej dotykają redukcje etatów z próby, przez co zostają w niej głównie lepiej zarabiający pracownicy, co z kolei stwarza statystyczny efekt wzrostu płac. Spadek zatrudnienia może być z kolei efektem marcowych restrykcji epidemicznych. 

Rynek złotego jest absolutnie niewrażliwy na dane. Kurs EUR/PLN porusza się zgodnie z wcześniej ustalonym trendem i oscyluje wokół 4,5530. Mocniejszy dolar sprawia, że kurs USD/PLN dobija do górnego ograniczenia kanału spadkowego i osiada w okolicy 3,7890.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.