Polska: dwucyfrowe wzrosty produkcji i sprzedaży

24-05-2021 10:49
W kwietniu produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna zanotowały silne dynamiki roczne, jednak jest to przede wszystkim efekt niskiej bazy w obliczu silnych restrykcji podczas pierwszego uderzenia pandemii w 2020 r. W ujęciu miesięcznym negatywne odbicie mają ostatnie obostrzenia.
Polska: dwucyfrowe wzrosty produkcji i sprzedaży

W kwietniu 2021 r. doszło do ponownego zamknięcia galerii handlowych, co wyraźnie ograniczyło konsumpcję – sprzedaż detaliczna realna spadła o 7,7 proc. m/m (prog. -3,9 proc.). Wzrosła za to sprzedaż online – o 6,2 proc. m/m -  a jej udział w sprzedaży ogółem wyniósł 10,8 proc. Oczekiwalibyśmy, że złagodzenie obostrzeń oraz uruchomienie restauracji będzie wpływać na odbicie sprzedaży w kolejnych miesiącach.

W ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 21,1 proc. r/r , prog. 25,4 proc.

Indeks wyrównanej sezonowo sprzedaży detalicznej (średnia sprzedaż z 2015 r. = 100)

Produkcja przemysłowa skoczyła o 44,5 proc. r/r (prog. 44,5 proc.), gdyż w 2021 nie dochodzi do awaryjnego zamykania zakładów produkcyjnych. Co przeszkadza za to we wzroście produkcji do wąskie gardła i zakłócenia w łańcuchu dostaw. Względem marca produkcja spadła o 9,2 proc. (prog. -10 proc.).

Pomimo negatywnych porównań względem marca, dane nie przekreślają szans na silne odbicie wzrostu PKB w II kw. Sytuacja w przemyśle wygląda obiecująco, podczas gdy sprzedaż detaliczna będzie nadrabiać straty wywołane kwietniowymi restrykcjami.

Złoty nie zareagował na dane. EUR/PLN jest na 4,4870.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.