Pogorszenie nastrojów w Niemczech

12-10-2021 11:24
Z badania koniunktury ZEW wynika, że w październiku nastroje w biznesie uległy znaczącemu pogorszeniu. W ocenie bieżącej wartość wskaźnika wyniosła 21,6 pkt. vs 28 pkt. oczekiwane. Wynik jest o ponad 10 pkt. proc. niższy niż poprzedni odczyt. Nieco mniejszy spadek zanotował wskaźnik perspektyw, który w październiku kształtował się na poziomie 22,3 pkt., przy 23,5 pkt. prognozowanych.
Pogorszenie nastrojów w Niemczech

Rynek nie reaguje przesadnie na rezultat badania, niemniej pokazuje ono, że biznes ma duże obawy odnośnie koniunktury. W mojej opinii duży wpływ na to mają obawy o kryzys energetyczny, a także rosnące ceny surowców. Na nieco słabszy oceniam wpływ epidemii, która zapewne jeszcze da o sobie znać, ale sądzę, że nie w takiej skali jak przy okazji poprzedni fal zachorowań. 

Kilkanaście minut po publikacji eurodolar utrzymuje się nieco wyżej, a notowania kontraktu na niemiecki indeks DAX wychodzą „nad kreskę”. Na rynku przeważają pozytywne nastroje, w związku z czym reakcja na obiektywnie słabe dane ZEW jest znikoma. 

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.