Pogorszenie koniunktury w przemyśle

01-02-2022 09:16
Z raportu Instytutu IHS Markit wynika, że koniunktura w sektorze przemysłowym w Polsce uległa pogorszeniu. Wprawdzie wg. wskaźnika PMI w dalszym ciągu branża znajduje się w obszarze ekspansji (powyżej 50 pkt.), jednak widoczne jest hamowanie po swego rodzaju koniunkturalnym szczycie. Wartość wskaźnika plasowała się w styczniu na poziomie 54,5 pkt.
Pogorszenie koniunktury w przemyśle


Wartość PMI dla Polskiego sektora przemysłowego, źródło: IHS Markit

Czynnikami, które pogorszają nastroje ankietowanych menedżerów, są ograniczona podaż oraz presja cenowa. Jednocześnie napływ nowych zamówień zwolnił. Tempo produkcji jest najwolniejsze od października, podczas gdy napływ nowych zamówień był najmniejszy od września ubiegłego roku. 

Dane nie wywołały większych emocji na rynku akcji, gdzie WIG20 zaczyna wtorkową sesję od wzrostów. Futures po otwarciu rynku kasowego dodaje 1,1 proc. Złoty odrabia sporą część strat względem dolara, ale traci do euro. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.