Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 8 X

08-10-2020 08:15
Nastroje rynkowe dalej poprawiają się po odbiciu na Wall Street, gdzie pozytywnie przyjęto załagodzenie stanowiska administracji USA w sprawie pomocy fiskalnej. Debata Pence-Harris nie ruszyła rynkami. USD jest słabszy, NZD usłyszał gołębie komentarze z RBNZ.
Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 8 X
Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 8 X
  • Rynek akcji w Azji wspiął się na jednomiesięczne szczyty, gdyż odnowienie nadziei na większą stymulację fiskalną w USA pomogło przywrócić zaufanie inwestorów.
  • Po tym, jak Trump oznajmił koniec negocjacji fiskalnych, później zasugerował gotowość do podpisania samodzielnych ustaw. Szef sztabu Białego Domu zasygnalizował, że w grę może wchodzić 10 ustaw dotyczących kwestii, które już zostały ustalone między partiami.
  • Dodatkowo rynki wyceniają obecnie zwycięstwo kandydata Demokratów w listopadowych wyborach.
  • Azja przejęła nastroje z Wall Street, gdzie S&P500 wzrósł w środę o 1,74 proc. Dziś futures na indeks dokłada 0,3 proc.
  • W czwartek japoński Nikkei225 rośnie o 1 proc., a koreański KOSPI zyskuje 0,4 proc. Giełdy w Chinach pozostają zamknięte na czas świąt i wrócą do handlu w piątek.
  • Debata wiceprezydencka Pence-Harris nie miała istotnego wpływu na rynki. Zwracające uwagę fragmenty dotyczące podatków i polityki zagranicznej. Harris zapowiedziała, że jednym z pierwszych decyzji Bidena po zaprzysiężeniu będzie cofnięcie obniżek podatków z 2017 r., ale z wyłączeniem osób zarabiających poniżej 400 tys. USD rocznie.
  • Komentarze Harris na temat Chin można uznać za pozytywne dla CNH, ponieważ krytykowały wojnę handlową Trumpa i sugerowały to, że administracja Bidena z pewnością poszłaby inną drogą w przypadku Chin. Harris przyjęła również agresywny ton wobec Rosji, zwracając uwagę na doniesienia wywiadu oskarżające ten kraj o ingerencję w 2016 i bieżące wybory.
  • Protokół FOMC dostarczył niewiele świeżych informacji bez większej jasności co do tego, jak daleko Fed pozwoliłby na wyjście inflacji daleko powyżej celu.
  • Na FX USD nieznacznie traci do głównych walut przy utrzymaniu klimatu risk-on z wczoraj. EUR/USD wrócił ponad 1,1770, a GBP/USD odbił do 1,2940. Słaby pozostaje jen po wyskoku USD/JPY do 106.
  • NZD spadł o 0,5 proc. do 0,6550 po gołębich komentarzach głównego ekonomisty RBNZ Ha. Powiedział, że „wolelibyśmy zrobić za dużo za wcześnie niż za mało za późno” przypominają, że dalsze łagodzenie polityki jest otwarta opcją.
  • EUR/PLN pozostaje uśpiony na 4,48. USD/PLN utrzymuje się ponad 3,80. W środę komunikat RPP po decyzji był neutralny dla złotego. Powtórzono, że tempo ożywienia gospodarczego „może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP”.
  • Na rynku towarowym złoto pozostaje bez zmian przy 1885 USD/oz.
  • Ropa WTI odbija z 39,3 USD/b do 40 USD/b, starając się zmazać negatywną reakcję na nieoczekiwany wzrost zapasów surowca w USA.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.