Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 23 X

23-10-2020 08:01
Mieszane nastroje na rynku akcji i nieco silniejszy USD. Finalna debata prezydencka w USA nie przyniosła silnych impulsów. Negocjacje fiskalne trwają, ale z malejącymi szansami na rozstrzygnięcie spornych kwestii.
Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 23 X
Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 23 X
  • Ostateczna debata prezydencka wywołała niewiele reakcji rynkowych, ale była ogólnie zorganizowana, cywilizowana i dotyczyła polityki. Z perspektywy rynkowej pojawiały się kwestie Rosji i Chin.
  • Biden powiedział, że jeśli zostanie wybrany, Rosja „zapłaci cenę”, choć USD/RUB nie zareagował na te komentarze. W środę FBI poinformowało, że Rosja uzyskała dostęp do rejestru wyborców USA, co może sugerować próbę zakłócenia wyborów.
  • Chociaż omawiano kwestię Chin, niewiele było wskazówek co do tego, jak będą wyglądały stosunki USA-Chiny w każdej z tych administracji. Biden powtórzył, że skłoniłby Chiny do „gry zgodnie z międzynarodowymi zasadami”, ale nie podał szczegółów, jak to zrobić.
  • Niewiele nowego wiadomo w temacie pakietu fiskalnego. Pelosi zasygnalizowała optymizm co do porozumienia z administracją, choć opozycją dalej pozostaje kontrolowany przez Republikanów Senat, co zmniejsza prawdopodobieństwo zawarcia porozumienia przed wyborami. Negatywnie za to wybrzmiały słowa doradcy Białego Domu Kudlowa, który przekazał, że różnice w rozmowach na temat pomocy w przypadku COVID między Białym Domem a Demokratami z Izby Reprezentantów prawdopodobnie nie zostaną rozwiązane.
  • Rynek akcji w Azji utrzymuje wąski przedział wahań, co wygląda na pasywne wyczekiwanie wydarzeń w ostatnim tygodniu przed wyborami w USA. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,4 proc., ale chiński Shanghai Composite spada o 0,4 proc. Futures na S&P500 tracił trochę po debacie, ale zdołał wyjść na zero. Płasko handlowany jest kontrakt na DAX.
  • Na FX indeks dolarowy DXY odzyskał 93,0, ale skala umocnienia jest mała. Najmocniej tracą NOK, NZD – typowe walutowy ryzykowne – choć zmiany są mniejsze niż 0,25 proc. EUR/USD wrócił o 1,18, GBP/USD cofa się do 1,3050.
  • EUR/PLN pozostaje w ruchu bocznym z punktem centralnym przy 4,58.  
  • Na rynku ropy naftowej trwa huśtawka – po środowym spadku czwartek przyniósł odbicie i dziś WTI zaczyna dzień od osuwania o 0,5 proc. pod 40,50 USD/b. Nastroje rynkowe i dyskusja o stanie globalnego popytu w obliczu drugiej fali pandemii pozostają głównymi driverami cen ropy.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.