Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 14 X

14-10-2020 07:51
Po kilku dniach wzrostów zwyżka na rynku akcji została przerwana. Dolar odrobił część, zwłaszcza względem funta, który stoi w obliczu nałożonego przez Borisa Johnsona deadline’u na wypracowanie porozumienia. Schłodzenie nastrojów inwestycyjnych uderzyło w złotego. Sesja azjatycka jest jednak stosunkowo spokojna: główne waluty notują minimalne zmiany wartości względem USD a kontrakty na amerykańskie i niemieckie indeksy są na skromnym plusie.
Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 14 X
Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 14 X
  • Najsilniejsze osłabienie notuje funt szterling, GBP/USD osuwa się o 0,2 proc. i w kierunku 1,29. EUR/USD jest stabilny pod 1,1750. Mimimalnie zyskują waluty antypodów, ale AUD/USD jest wyraźnie pod 0,72. USD/JPY jest w okolicy 105,50.
  • Złoty po wczorajszym osłabieniu zaczynać będzie dzień z okolicy 4,49. Dolar wyceniany jest na 3,82 PLN a słabość funta  sprawia, że GBP/PLN nie może jak dotąd trwale wyjść ponad 4,95.
  • Nastrojom nie pomagają wieści z frontu negocjacji w sprawie pakietu fiskalnego w USA. Kością niezgody pozostaje skala programu i dystrybucja funduszy. Demokraci odrzucają ideę stopniowo wdrażania stymulacji fiskalnej a ich stanowisko poparł nawet Donald Trump pisząc na swoim twitterze „wszystko albo nic” (ang. Go big, or go home).
  • Pat również na froncie brexitowym zostało 40 godzin na wypracowanie chociaż kształtu porozumienia ws. umowy handlowej a dokumentu nie widać na horyzoncie. Liderzy najważniejszych europejskich państw nawołują Johnsona do ustępstw.
  • Wczorajszym spadkom na Wall Street przewodził sektor finansowy, co sprawiło, że indeks S&P500 spadł nieco mocniej niż wskaźnik rynku technologicznego Nasdaq czy średnia Dowa. Futures na S&P500 obronił wczoraj 3500 pkt a obecnie jest ponad 10 pkt ponad tą barierą. Kontrakt na DAX co prawda spadł pod 13000 pkt, ale dziś walczy o powrót ponad ten okrągły pułap. W Azji spadki, które na chińskich giełdach iw Korei nie przekraczają 1 proc. Minimalnie nad kreską jest Nikkei225.
  • Dzień Kolumba przesuwa na dziś publikację raportu API o zapasach ropy naftowej. Pod nieobecność tych informacji baryłka WTI walczy o utrzymanie się ponad 40 USD za baryłkę, tuż poniżej 200 – sesyjnej średniej ruchomej. Umocnienie dolara mocno pogrążyło notowania złota i kurs uncji ponownie runął pod 1900 USD. Na sesji azjatyckiej kruszec drożeje 0,2 proc., do 1895 USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.