PMI ze strefy euro nie pozostawia złudzeń

22-01-2021 10:15
Kolejny odczyt wskaźnika koniunktury, tym razem ze strefy euro, ostatecznie pokazał siłę przemysłu w pandemii, a także problemy z jakimi musi się zmierzyć sektor usług.
PMI ze strefy euro nie pozostawia złudzeń

Pomimo, iż wartość wskaźnika PMI dla sektora usług minimalnie przebiła oczekiwania rynku, to jego wartość-45 pkt. nadal pozostaje poniżej neutralnego poziomu. Ograniczenia spowodowane walką z epidemią, odbijają się na aktywności biznesowej, szczególnie w sektorze usług, a będąc jeszcze bardziej precyzyjnym w gastronomii, hotelarstwie i branży eventowej. Wśród menedżerów z tych branż, nastawienie się nie zmienia. Nadal są oni sceptyczni, co do przyszłości ich biznesów.

Inaczej sprawa wygląda w przemyśle. Sektor znacznie lepiej przystosował się do ograniczeń, choć trzeba przyznać, że nie dotykają go bezpośrednio ograniczenia. Odroczony popyt, spędza sen z powiek menedżerów z sektora przemysłowego, który po raz kolejny wskazali w ankietach, że do firm wpływają zamówienia, przekraczające zdolności produkcyjne. W dużej mierze to efekt kwarantann nakładanych na pracowników.

Wartość wskaźnika Composite ukształtowała się na poziomie 47,5 pkt. i była zbliżona do oczekiwań. Rynek jest dość spokojny, choć euro próbowało wybić się odrobinę wyżej na tych danych. Kurs odbił się jednak i wraca w okolice 1,2175. Niemniej jest to poziom najwyższy od blisko tygodnia.

Composite PMI dla strefy euro, źródło: IHS Markit

Composite PMI dla strefy euro, źródło: IHS Markit

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.