PMI: wzrost cen najwyższy od 1998 roku

01-04-2021 09:15
W marcu wartość wskaźnika koniunktury PMI dla polskiego sektora przemysłu wyniosła 54,3 pkt. i była najwyższa od 2018 roku. Konsensus prognoz zakładał jednak minimalnie wyższy wynik, na poziomie 55,5 pkt.
PMI: wzrost cen najwyższy od 1998 roku

Polski przemysł, podobnie jak światowy, opiera się pandemii COVID19 i pomimo trwającej trzeciej fali zachorowań notuje rekordowe poziomy. Ankietowani przez instytut IHS Markit menedżerowie z firm produkcyjnych wskazywali na najwyższy od początku badań, a więc od 1998 roku, wpływ inflacji. Wzrost cen generowany jest przez problemy w globalnym łańcuchu dostaw.  

W dużej mierze kwarantanny pracowników przyczyniał się do wydłużenia czasu dostaw do poziomów nie notowanych nigdy wcześniej. Polski przemysł korzysta również z dobrej sytuacji w sektorze u największych partnerów handlowych. Wartość export rosła w marcu najszybciej od października 2013 roku.  

Polska jest lokalnym liderem w regionie, gdzie węgierski PMI dla sektora przemysłu kształtował się na poziomie 48,7 pkt., wyraźnie poniżej konsensusu, ale też poniżej neutralnego poziomu. Wynik pokazuje, że Polska jest dużym beneficjentem wzrostu popytu na dobra przemysłowe w Niemczech, które są naszym najważniejszym partnerem handlowym. 

Złoty jest w czwartek bardzo stabilny i choć traci względem głównych walut, to skala przeceny jest niższa niż notowana w poprzednich dniach. EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,6350. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.