PMI: gorsze nastroje w niemieckim przemyśle

23-08-2021 09:48
W poniedziałek opublikowane szacunki wskaźników koniunktury PMI dla kilku ważnych gospodarek. Z danych wynika, że menedżerowie z sektora przemysłowego w Niemczech widzą kolejne miesiące w nieco mniej optymistycznych barwach, aniżeli rynek tego oczekiwał.
PMI: gorsze nastroje w niemieckim przemyśle

Wartość PMI dla sektora przemysłowego w sierpniu wyniosła, wg. wstępnych danych, 62,7 pkt. (oczekiwane 65 pkt., poprzednio 65,9 pkt.). W tym samym czasie szacunki dla sektora usługowego ukształtowały się na poziomie 61,5 pkt. vs 61 pkt. oczekiwane. 

Composite PMI dla niemieckiej gospodarki: źródło: IHS Markit

Nastroje w Niemieckiej gospodarce wciąż są pozytywne (rezultat badania powyżej 50 pkt.), niemniej tempo poprawy sytuacji gospodarczej wyhamowuje. W dużej mierze jest to efekt zrealizowania się znacznej części odbicia w poprzednich miesiącach, co sprawia, że przestrzeń do kolejnych pozytywnych zaskoczeń się wyczerpuje. Sektorowi przemysłowemu (zgodnie z moimi oczekiwaniami) ciążą wąskie gardła w globalnym łańcuchu dostaw (przy wciąż napływających nowych zamówieniach). W szczegółach badania wskazana jest dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy, co jest odzwierciedleniem przede wszystkim poprawy sytuacji w sektorze usługowym. 

Wcześniej opublikowano dane z Francji, gdzie rezultat badania PMI prezentował się następująco: 57,,3 pkt dla sektora przemysłowego (prog. 57,2 pkt.) oraz 56,4 pkt. dla sektora usługowego (prog. 56,3 pkt.).

EUR/USD zareagował odbiciem o kilkanaście pipsów, jednak zmiany można uznać za pomijalne. Kurs oscyluje w okolicy 1,1720. Negatywnie dane przyjął niemiecki indeks DAX, którego notowania cofnęły się w okolice poziomów odniesienia (15800 pkt.). 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.