PMI dla niemieckiego przemysłu najwyższy w historii

24-03-2021 09:48
Opublikowane dane PMI dla europejskich gospodarek wskazują na dalsze przyspieszenie w sektorze przemysłowym oraz stagnację w sektorze usług.
PMI dla przemysłu najwyższy w historii

Wskaźniki koniunktury dla sektora przemysłowego nie pozostawiają najmniejszych złudzeń. Branża jest rozpędzona jak nigdy dotąd. W Niemczech wartość wskaźnika PMI wzrosła do poziomu 66,6 pkt. – najwyżej w historii prowadzonych badań. Gorzej, ale nadal wyraźnie powyżej neutralnego poziomu wypadły dane z Francji, gdzie PMI dla przemysłu wzrósł w marcu do 57,6 pkt.  – najwyżej od 38 miesięcy.

PMI dla niemieckiego sektora przemysłu, źródło: Trading Economics

PMI dla niemieckiego sektora przemysłu, źródło: Trading Economics

Warty podkreślenia jest fakt, że dane były zbierane przez ankieterów przed przedłużeniem restrykcji, ale sekto przemysłowy wykazuje gigantyczną odporność na koronakryzys. W Niemczech zanotowane znaczący wzrost popytu na produkty, przy jednoczesnym wzroście kosztów produkcyjnych. Trendy w sektorze nie zmieniają się od kilku miesięcy. W dalszym ciągu rosnące ceny surowców przekładają się na wzrost kosztów, jednak wzrost cen płaconych nie odbija się negatywnie na ocenach ankietowanych menedżerów.

Znacznie gorzej wypada sektor usług. Wprawdzie w Niemczech wartość wskaźnika PMI odbiła powyżej neutralnego poziomu 50 pkt. i jest najwyższa od 7 miesięcy, ale przedłużenie obowiązujących restrykcji do 18 kwietnia może znacząco pogorszyć nastroje wśród menedżerów z sektora. We Francji wartość wskaźnika również odbiła na 3-miesięczne szczyty, ale znajduje się poniżej neutralnego poziomu. W marcu wyniosła 47 pkt.

Dane pozytywnie wpłynęły na rynek akcji. Część strat z początku sesji została wymazana, ale w dalszym ciągu indeksy znajdują się pod kreską. Presja lockdownu w obliczu trzeciej fali zachorowań silnie ciąży indeksom. FX stabilny z kursem EUR/USD na poziomie 1,1820. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.