PLN: TSUE nie rozwiało problemów

29-04-2021 13:05
Dolar odrobił część strat w ciągu dnia i jest jedną z najsilniejszych walut w koszyku G10. Na rynku złotego utrzymuje się niepewność, gdyż orzeczenie TSUE pozostawiło wiele kluczowych kwestii nierozwiązanych. W rejonie CEE panuje dość duży optymizm.
PLN: TSUE nie rozwiało problemów

Kurs EUR/USD cofnął się ponownie w okolice 1,2120 po przejściowym flircie z 1,2150. Gołębia retoryka Fed ściera się z oczekiwaniami rynku. Wygląda na to, że Powell jedynie częściowo przekonał rynek w kwestii utrzymania akomodacyjnej polityki. W najbliższych tygodniach na dolarze będzie ciążyła większa presja, gdyż poznamy więcej pozytywnych danych z Europy, które będą uwzględniały ustąpienie trzeciej fali epidemii COVID19.

Waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej wypadają w czwartek dobrze. EUR/CZK cofa się do 25,85 pkt., a umocnienie kontynuuje forint. Węgierska waluta jest najsilniejsza od ponad tygodnia z kursem EUR/HUF na poziomie 360,3 pkt. Relatywnie mocny jest rubel, którego notowania względem dolara spadają do 74,3 pkt., odreagowując tym samym przecenę wywołaną tarciami politycznymi.

Na rynku złotego obserwujemy dalsze wyczekiwanie. Czwartkowy wyrok TSUE nie rozwiał wątpliwości w kluczowych kwestiach takich jak bieg przedawnienia czy legalność klauzul indeksowych. Chciałoby się rzec, że TSUE umył ręce i kluczowe kwestie pozostawił w rękach sądów krajowych. W tym kontekście z notowań złotego nie znika presja problemów sektora bankowego, a na rozwiązanie zaczekamy aż do 11 maja, kiedy to sprawą zajmie się SN. Notowania EUR/PLN wróciły poniżej poziomu 38,2 proc. zniesienia wewnętrznego Fibo i osiadły przy 4,5750. Do czasu publikacji wyroku SN możemy obserwować mozolne umocnienie złotego w kierunku 4,55, ale presja spekulacyjna będzie hamowała wyraźniejsze odreagowanie. USD/PLN znalazł się w czwartek na poziomie 3,7755, a notowani GBP/PLN wróciły do 5,2615.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.