Osłabienie dolara wspiera waluty regionu

18-02-2021 12:50
W czwartek przed południem przygasła presja na umocnienie dolara płynąca z rynku długu. Przekłada się to na odreagowanie walut EM, które w niektórych przypadkach wspierane są lokalnymi czynnikami.
Osłabienie dolara wspiera waluty regionu

Kurs EUR/USD odbija o 0,2 proc. i wymazuje większość środowych strat. Notowania pary walutowej oscylują wokół poziomu 1,2072. Poprawa nastrojów na rynku walutowym daje oddech walutom krajów wschodzących, które dotychczas znajdowały się pod silną presją mocniejszego dolara.

Najsilniejszą z walut regionu jest korona czeska, która nieco zyskuje w relacji do euro. Kurs EUR/CZK cofnął się do poziomu 25,81. Mimo umocnienia pod kreską wciąż znajduje się węgierski forint, z kursem EUR/HUF w okolicy 358 pkt.

W południe nieco stracił rosyjski rubel, którego w dół pociągnęły spadki ropy naftowej. Tym samym kurs USD/RUB przybliża się do poziomu 74 pkt., który lokalnie wykorzystywany jest do sprzedaży dolara przez eksporterów przygotowujących się do płatności.

Złoty utrzymuje się w czwartek nieco mocniejszy z naciskiem na aprecjację względem dolara. Kurs USD/PLN cofa się do poziomu 3.7195. Notowania EUR/PLN znajdują się na poziomie 4,4900. Najsłabiej złoty wypada w relacji do funta szterlinga, który korzysta z szybkiego tempa szczepień i jest najsilniejszą walutą z koszyka G10. Kurs GBP/PLN rośnie do 5,1810.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.