Opinia TSUE i ustawa o SN nie pomagają PLN

13-02-2023 13:36
PLN w ostatnim czasie bardzo się osłabił. Kurs EUR/PLN od poczatku lutego urósł aż o 90 pipsów, USD/PLN jest jeszcze bardziej nad kreską, bo zyskało w tym czasie ok. 5 proc. (ok. 200 pipsów). Spora niepewność co do polskiej waluty wynika z braku porozumienia ws. ustawy o Sądzie Najwyższym, za czym idą obawy o środki z KPO. Negatywny wpływ ma także opinia rzecznika TSUE, która będzie podana już w czwartek.

16 lutego (czwartek) zostanie opublikowana opinia rzecznika generalnego TSUE odnośnie rozliczeń między kredytobiorcą, a bankiem. Kwestią sporna było tutaj prawo banków do poboru wynagrodzenia za ,,bezumowne" użyanie kapitału klientów instytucji, którzy zaciągneli kredyt hipoteczny w innej walucie niż PLN (najczęściej CHF). Sama sytuacja wpływa już na ,,niechęć’’ do PLN. Jednak ,,pozytywny" wynik sprawy (dla banków i instytucji państwowych) może wpłynąć na chwilowe umocnienie naszej waluty.

Dochodzi tutaj jeszcze spora niepewność odnośnie środków z KPO. W zeszłym tygodni senackie poprawki odnośnie ustawy o Sądzie Najwyższym (wymagane przy przyznaniu tych środków) zostały odrzucone w Sejmie, a sprawa została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy jak i również jej nie zawetował. Wobec tego oczekiwanie na wpływy z KPO (jeżeli Polska ostatecznie je otrzyma) jeszcze bardziej wydłuży się w czasie.

Notowanie EUR/PLN i USD/PLN od początku lutego idą znacznie do góry. Kurs USD/PLN w zeszłym tygodniu przekroczył opór ustanowiony na początku stycznia (06.01.2023). Dzisiaj kurs jest już na poziomie 4,4842 i w dalszym ciągu rośnie. Perspektywa dotarcia do ,,psychologicznego poziomu” 4,50 jest jak najbardziej realna. Kwotowanie EUR/PLN podobnie jak USD/PLN znajduje się obecnie w trendzie wzrostowym. Aktualnie kurs tej pary walutowej jest na poziomie z końca października zeszłego roku (4,7895).

Wykres porównawczy EUR/PLN i USD/PLN; interwał: 4H; okres: 1 miesiąc; źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.