Odreagowanie w regionie

25-11-2020 11:06
Środowe przedpołudnie przynosi umiarkowaną presję deprecjacji na waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej, głównie jako odreagowanie wczorajszego umocnienia z drugiej części dnia. Największy zwycięzca wczorajszych notowań – CZK - dziś jest liderem wyprzedaży. Dla odmiany silnie tracąca wczoraj lira turecka dziś zyskuje.
Zmiana wartości wybranych walut vs EUR; Źródło: Bloomberg
Zmiana wartości wybranych walut vs EUR; Źródło: Bloomberg

Wczorajszy rajd rynku akcji w USA nadał tempo dla trybu risk-on na walutach rynków wschodzących, ale w regionie tylko koronie czeskiej udało się na tym wyraźnie skorzystać. W przypadku HUF czy PLN wciąż widać brak zaangażowania do budowy pozycji. Dzisiejsze odreagowanie wiąże się porządkowaniem pozycji i ryzykiem ograniczonej płynności w obliczu święta w USA. Ogólny obraz nie ulega zmianie: nastroje zewnętrzne są sprzyjające, ale lokalne czynniki ryzyka (spór o budżet UE, druga fala pandemii) wstrzymuje inwestorów.

EUR/CZK wciąż ma potencjał do przetestowania 26,0, a 26,55 jest strefą oporu. EUR/PLN wciąż ma problemy ze złamaniem 4,46 i popyt na tym pułapie rozgrywa taktyczny trade z celem sprzedaży na 4,48. HUF wygląda na najbardziej niedowartościowanego, ale to się raczej nie zmieni bez mocniejszego wsparcia ze strony zewnętrznego zrywu apetytu na ryzyko (mocniejszy ruch EUR/USD, silna przecena dolara).

USD/RUB w końcu złamał 75,7 i linię trendu wzrostowego (po dołkach styczeń-czerwiec), ale po osiągnięciu 75,50 nie widać chęci do kontynuacji spadku, mimo że podtrzymywane wzrosty cen ropy naftowej (Brent najwyżej od marca) są wspierające. Dziś jest główny dzień podatkowy i możemy widzieć dodatkowa podaż ze strony spóźnionych eksporterów.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.