Oanda TMS Starter 11 III

11-03-2025 07:06
Wczoraj na rynkach finansowych obserwowaliśmy dynamiczną wyprzedaż. Akcje oraz rentowności obligacji gwałtownie spadły. Inwestorzy ograniczyli apetyt na ryzyko na szeroką skale z powodu rosnących obaw, że podwyżki ceł, cięcia wydatków i geopolityczne zmiany wprowadzone przez prezydenta Trumpa mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu. Technologiczne spółki spadły najmocniej od 2022 roku.
Oanda TMS Starter 10 III
  • Indeks VIX (indeks strachu) wzrósł do poziomu 27,86, najwyższego od sierpnia 2024 roku. Rentowności obligacji skarbowych USA spadły, podczas gdy dolar pozostał stabilny.
  • Nastroje inwestorów wyraźnie pogorszyły się od momentu inauguracji prezydenta Trumpa, które było ponad 1,5 miesiąca temu. Indeks SP500 spadł o blisko 9 proc. od najwyższego „zamknięcia” z 19 lutego.
  • W niedziele Donald Trump powiedział, że „czekają nas pewne zakłócenia” i że to okres przejściowy w odniesieniu do jego dotychczasowej polityki.
  • Sekretarz Skarbu Scott Bessent również ostrzegł, że gospodarka może napotkać pewne zakłócenia oraz „okres detoksykacji”, gdy dostosowuje się do zmian. Pomimo niepewności prezydent Trump powtórzył, że jego plany dotyczące szerszych „rewanżowych ceł” wejdą w życie 2 kwietnia.
  • Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych nie przewidują zmiany parametrów polityki monetarnej na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC. Jednak rynek zwiększył „zakłady” na ciecie stóp o 15 pb do maja, o 36 pb do czerwca i łącznie o 86 pb do końca roku. Najbliższa decyzja Fed-u będzie miała miejsce 19 marca.
  • Indeksy na Wall Street zostały wczoraj wyraźnie przecenione. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite straciły odpowiednio: 2,1 proc., 2,7 proc. oraz 4 proc. W Europie DAX spadł o 1,7 proc. Dziś w Azji indeks CSI300 traci 0,4 proc., Hang Seng blisko 1 proc. a Nikkei 225 0,85 proc.
  • Rentowność 2-letnich obligacji USA spadła o prawie 12 pb do poziomu 3,88 proc. a 10-letnich o 9 pb do 4,21 proc. Rentowność niemieckich obligacji 10-letnich pozostała bez zmian na poziomie 2,83 proc.
  • Ropa brent straciła 1,5 proc. a baryłka kosztuje 69,3 USD. Złoto zniżkowało o 0,7 proc. do 2889 USD/oz.
  • Oczekiwania inflacyjne nowojorskiego oddziału Fed na najbliższy rok wyniosły 3,1 proc. co było bliskie oczekiwaniom (3 proc.).
  • Na dziś zaplanowana jest publikacja optymizmu małych firm NFIB oraz raport o ofertach pracy i rotacji pracowników (JOLTS).
  • Kurs EUR/USD był stabilny i oscylował wokół poziomu 1,0850. Złoty stracił na wartości ze względu na wzrost globalnej awersji do ryzyka. Kurs EUR/PLN urósł w okolice 4,20 a USD/PLN do 3,875.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.