Oanda TMS Starter 10 IV

10-04-2025 08:08
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy “rajd ulgi”. Amerykańskie akcje zanotowały najlepszy jednodniowy wynik od czasów Wielkiego Kryzysu Finansowego z 2008 roku. Wzrost nastąpił po ogłoszeniu przez prezydenta Trumpa 90-dniowego zawieszenia podwyższonych ceł wzajemnych, które weszły w życie po północy 8 kwietnia 2025 r. i objęły 56 krajów oraz Unię Europejską. Wyjątkiem były Chiny, na które taryfy zostały podniesione do 125 proc., po tym jak wcześniej Chiny zwiększyły je na amerykańskie towary do 84 proc.
Oanda TMS Starter 10 IV
  • Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy “rajd ulgi”. Amerykańskie akcje zanotowały najlepszy jednodniowy wynik od czasów Wielkiego Kryzysu Finansowego z 2008 roku. Wzrost nastąpił po ogłoszeniu przez prezydenta Trumpa 90-dniowego zawieszenia podwyższonych ceł wzajemnych, które weszły w życie po północy 8 kwietnia 2025 r. i objęły 56 krajów oraz Unię Europejską. Wyjątkiem były Chiny, na które taryfy zostały podniesione do 125 proc., po tym jak wcześniej Chiny zwiększyły je na amerykańskie towary do 84 proc.
  • Indeks Sp500 zyskał imponujące 9,5 proc., Dow Jones urósł o 7,9 proc. A Nasdaq Composite aż o 12,2 proc. Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA “przebiła” poziom 4 proc., zamykając dzień na poziomie 3,91 proc.. Dolar amerykański po decyzji Białego Domu zyskał na wartości.
  • "Indeks strachu" VIX spadł do poziomu 33,6. 
  • Donald Trump przez media społecznościowe ogłosił 90-dniową pauzę i znacznie obniżoną wzajemną taryfę w tym okresie (do 10 proc.) ze skutkiem natychmiastowym. Dodał, że rozważa wyjątki taryfowe dla niektórych firm amerykańskich.
  • Według Białego Domu, wszystkie kraje będą nadal objęte 10 proc. Stawką.  Cła na stal, aluminium i samochody pozostają bez zmian. Taryfy 10 proc. lub 25 proc. na towary z Kanady i Meksyku również pozostają na dotychczasowym poziomie, z wyjątkiem towarów objętych umową handlową NAFTA. Import z UE zostanie objęty stawką 10 proc., mimo że UE ogłosiła środki odwetowe (które nie zostały jeszcze wdrożone).
  • Scott Bessent stwierdził, że Trump „stworzył sobie maksymalną siłę negocjacyjną” w rozmowach z innymi krajami. „Wymagało to wielkiej odwagi, aby wytrwać aż do teraz. To była jego strategia od samego początku” – powiedział.
  • Zapowiedział także  rozmowy z przedstawicielami Wietnamu, Japonii, Indii i Korei Południowej w najbliższych dniach.
  • Inwestorzy ograniczyli oczekiwania co do cięć stóp procentowych przez Fed.
  • Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych obecnie wyceniają obniżkę o 20 pb do czerwca i łączną redukcję o 77 pb do końca roku, wobec 100 pb w ostatni piątek.
  • Z ostatniego protokołu z posiedzenie FOMC wynika, żę Fed może utrzymać stopy proc. Na restrykcyjnym poziomie pod warunkiem, że gospodarka będzie wciąż silna a inflacja podwyższona. Zanim zobaczymy obniżki, decydenci chcą zobaczyć dalszy postęp w redukcji dynamiki wzrostu cen. Zwrócono uwagę, że z powodu możliwych wahań w rezerwach bankowych związanych z limitem zadłużenia, można będzie rozważyć wstrzymanie lub spowolnienie redukcji bilansu Fed (obecnie wygasza on miesięcznie 25 mld USD w obligacjach skarbowych i 35 mld USD w MBS).
  • W Europie w środę Dax stracił 3 proc. a Eurostoxx 50 3,2 proc. (jeszcze przed ogłoszeniem pauzy przez Trumpa). Dziś możemy zobaczyć odreagowanie na “parkietach” Starego Kontynentu. 
  • Kurs EUR/USD w ciągu dnia zyskiwał i wyznaczył dzienne maksima blisko 1,11. W drugiej części dnia notowania obniżyły się zbliżając się do 1,09. Złoty umocnił się głównie do euro. Para EUR/PLN spadła w stronę 4,23 a USD/PLN. Notowania USD/PLN lekko znizżkowały w kierunku 3,86. 
  • Ropa brent zyskała 4,2 proc. osiągając poziom 65,5 USD. Złoto urosło o 3,3 proc. (3083 USD/oz)
  • Dziś poznamy dane na temat inflacji w USA. Prognoza wskazuje dynamikę rok do roku na poziomie 2,5 proc. oraz 3 proc. (bazowa). Oczekiwania wskazują na jej spadek. Dodatkowo otrzymamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.