Oanda TMS Starter 08 IV

08-04-2025 08:14
W poniedziałek obserwowaliśmy na rynkach ponowny odpływ kapitału od “ryzyka”. Akcje spadały w Azji oraz w Europie. W USA SP500 na otwarciu tracił prawie 5 proc. Pogłoski, że prezydent Trump może opóźnić wdrożenie wzajemnych ceł o 90 dni, doprowadziły do gwałtownego, ale krótkotrwałego odbicia na giełdach. Biały Dom szybko zdementował jakiekolwiek plany zawieszenia ceł, co spowodowało powrót presji sprzedażowej. Trum zagroził nałożeniem dodatkowych 50 proc. Ceł na Chiny.
Oanda TMS Starter 08 IV
  • Drugim istotnym wydarzeniem była gwałtowna zwyżka rentowności amerykańskich obligacji skarbowych na całej krzywej dochodowości, szczególnie na długim końcu. Rentowność 20-letnich obligacji USA wzrosła o 22 punkty bazowe do 4,66%, a 30-letnich o 21 pb do 4,62%. Mimo że presja na sprzedaż akcji w USA się utrzymała, rentowności obligacji nadal rosły. Odrobiły część spadków z zeszłego tygodnia. Wzrost rentowności wynikał z kilku czynników, m.in. niepewności co do przyszłej polityki Fedu, oczekiwań inflacyjnych związanych z cłami oraz doniesień o zmianach w strukturze portfeli inwestycyjnych w odpowiedzi na zmieniające się prognozy gospodarcze. Dolar amerykański lekko się umocnił.
  • Prezydent Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50 proc. Taryf celnych na Chiny, począwszy od środy, chyba że Państwo Środka wycofa swoją 34-procentową taryfę odwetową. W mediach społecznościowych napisał:
  • „Jeśli Chiny nie wycofają swojego 34 proc. wzrostu powyżej ich już długoletnich nadużyć handlowych do jutra, 8 kwietnia 2025 roku, Stany Zjednoczone nałożą dodatkowe cła na Chiny w wysokości 50 proc., począwszy od 9 kwietnia”.
  • Senat USA rozważa obecnie kilka ponad-partyjnych ustaw mających na celu ograniczenie uprawnień prezydenta do jednostronnego nakładania ceł. Biały Dom zagroził zawetowaniem ustawy. 
  • Indeks “strachu” VIX wzrósł do poziomu 60  - najwyższego od kwietnia 2020 roku po czym został zredukowany w okolice 47 proc. 
  • Kontrakty terminowe na stopę Fed wskazują na cięcie stóp procentowych o 10 pb w maju, łączne cięcie o 30 pb do czerwca i w sumie 93 pb do końca roku.
  • Kontrakty terminowe na stopę Fed wskazują na cięcie stóp procentowych o 10 pb w maju, łączne cięcie o 30 pb do czerwca i w sumie 93 pb do końca roku.
  • Na wtorkowej sesji japoński Nikkei zyskuje ponad 5,5 proc. w oczekiwaniu na negocjacje między Japonią a USA. 
  • W poniedziałek Dow Jones spadł o 0,9 proc. A SP500 o 0,2 proc. Nasdaq Composite zyskał 0,1 proc. Z kolei Eurostoxx 50 zniżkował o 4,6 proc. a  Dax o 4,1 proc. 
  • Indeks dolara urósł o 0,2 proc. Do poziomu ponad 103,2 pkt. Notowania EUR/USD straciły i osiągnęły poziom 1,0910. Kurs USD/JPY urósł do 147,8. 
  • Złoty stracił względem euro oraz dolara. Kurs USD/PLN urósł ponad 3,9250 (obecnie poniżej 3,90) a EUR/PLN osiągnął poziom 4,30 (obecnie poniżej 4,28). 
  • Rentowność 2-letnich obligacji USA wzrosła o 11 pb do 3,76 proc., a 10-letnich o 19 pb do 4,18 proc.. Rentowność 10-letnich obligacji niemieckich zwyżkowała o prawie 4 pb do 2,61 proc. 
  • Ropa brent ponownie spadła, tym razem o 2,1 proc. Do 64,2 USD za baryłkę. Złoto potaniało o 1,8 proc. do 2983 USD/oz, aktualnie uncja kosztuje lekko ponad 3000 USD.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.