Nowe historyczne rekordy WIG-u i sWIG-u 80
Początkowy wzrost głównych indeksów giełdowych na GPW został od razu zgaszony i WIG-20 zakończył wtorkową sesję spadkiem o 0,85 proc
W trakcie wtorkowej sesji swój nowy najwyższy w historii poziom osiągnął WIG (77756,77 pkt.), ale zakończył dzień zniżką o 0,71 proc.
Z głównych indeksów tylko sWIG-80 uchronił się wczoraj przed spadkiem (+0,14 proc.). Indeks ten osiągnął wczoraj najwyższy poziom w swej historii (22399,21 pkt.).
Można zwrócić uwagę na osiągnięcie przez WIG-Budownictwo swego najwyższego poziomu od czerwca 2008. (+0,88 proc.). WIG-Odzież (+0,33 proc.) dotarł do swojego najwyższego poziomu od stycznia 2022 roku. To były jedyne 2 indeksy sektorowe GPW, które zanotowały w trakcie wtorkowej sesji zwyżkę. Wśród pozostałych najwięcej stracił WIG-Górnictwo (-2,35 proc.).
W USA nastąpiła publikacja danych na temat CPI w tym kraju w listopadzie br. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów roczna dynamika CPI wyniosła +3,1 proc. i była nieznacznie niższa od wyniku uzyskanego miesiąc wcześniej (3,2 proc.). To najniższy poziom rocznej dynamiki tego wskaźnika od 5 miesięcy. Roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej CPI w USA zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów pozostała w listopadzie br. na poziomie swego aktualnego cyklicznego minimum osiągniętego w poprzednim miesiącu czyli 4 proc.
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych rządu USA, która w minionym tygodniu spadła do swojego najniższego poziomu od początku września, a następnie lekko odbiła w górę ponownie spadła we wtorek, a dziś rano próbowała kontynuować zniżkę (4,189 proc.).
Na amerykańskim rynku akcji swe nowe przynajmniej roczne maksima osiągnęły wczoraj S&P 500 (+0,46 proc.), średnia przemysłowa Dow Jonesa (+0,48 proc.), Nasdaq Composite (+0,7 proc.). S&P 500 i DJIA osiągnęły swe najwyższe poziomy od stycznia 2022, zaś Nasdaq Composite dotarł do swego najwyższego poziomu od kwietnia ub.r.
Silnie potaniały wczoraj surowce energetyczne (WTI -3,8 proc., Brent -3,67 proc.). Po raz kolejny spadła cena notowanych na NYMEX-ie kontraktów na gaz ziemny i osiągnęła swój najniższy od pół roku poziom.
Ceny kontraktów na platynę pallad (+1,81 proc.) utrzymuje się w pobliżu swoich 5-letnich minimów. Podrożała wczoraj również platyna (+1,67 proc.), natomiast lekko spadły ceny kontraktów na złoto (-0,03 proc.) i srebro (-0,18 proc.).
W ciągu minionych 2 tygodni kurs EUR/USD spadł ze swojego najwyższego od sierpnia br. poziomu powyżej 1,10 USD poniżej poziomu 1,08. Dziś ok. godz. kurs tej pary walutowej nadal utrzymywał się tuż poniżej poziomu 1,08 USD. Swój spadek z okresu minionego miesiąca od kilku dni próbuje korygować kurs USD/JPY (dziś ok. godz. 9:50 +0,29 proc.).
Na przełomie listopada i grudnia kurs EUR/PLN osiągnął swój najniższy poziom od początku 2020 roku i jak się wydaje wybił się w dół z prawie 4-letniej formacji „głowy z ramionami” Wczoraj kurs EUR/PLN spadł 0,16 proc., a kurs USD/PLN -0,45 proc.
Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który w tym miesiącu osiągnął swój najwyższy poziom od kwietnia 2022 roku, ale w poniedziałek oddał trochę zdobytego terytorium, utrzymywał się w pobliżu swoich poniedziałkowych minimów.