Niższa konsumpcja w USA, dolar słabnie

25-06-2021 14:45
Porcja danych ze Stanów Zjednoczonych nie przynosi większym zaskoczeń, jednak wydźwięk publikacji jest negatywny dla dolara. EUR/USD wędruje na północ.
Niższa konsumpcja w USA, dolar słabnie

W maju wydatki Amerykanów utrzymały się w miejscu przy spadku przychodów o 2 proc. m/m (prog. -2,5 proc. m/m), a wartość indeksu PCE Core, zgodnie z oczekiwaniami, osiągnęła 3,4 proc. r/r.

Ograniczanie wydatków przez gospodarstwa domowe sugeruje wyczerpanie się siły tzw. odroczonego popytu, co mając na względzie wąskie gardła w łańcuchu dostaw przekłada się na spadek presji inflacyjnej i tym negatywnie wpływa na dolara. Niemniej wartość PCE core jest najwyższa od 1991 roku, a wartość deflatora zatrzymała się na 3,9 proc. r/r, co oznacza, że tempo wzrostu cen nadal jest wysokie.

EUR/USD odbił po publikacji około 15 pipsów w górę. Kurs wyhamował jednak aprecjację i osiadł w okolicy 1,1955, minimalnie przełamując opór z poziomu 38,2 proc. zniesienia wewnętrznego.

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.