Niemiecki przemysł rozczarował

21-02-2022 09:43
Z danych instytutu IHS Markit wynika, że niemiecki przemysł złapał w lutym lekką zadyszkę. Dobrze, w największej europejskiej gospodarce, radził sobie sektor usługowy. We Francji pozytywne rezultaty odnotowano w obu kategoriach.
Niemiecki przemysł rozczarował

Wartość wskaźnika dla niemieckie sektora przemysłowego kształtowała się na poziomie 58,5 pkt. (prog. 59,5 pkt.). Dla usług było to 56,5 pkt., przy oczekiwaniach na poziomie 53 pkt. Niemiecka gospodarka, jako całość, w dalszym ciągu odzyskiwała w lutym impet po krótkiej grudniowej j stagnacji. Ogólna aktywność wzrosła najbardziej od sierpnia ubiegłego roku, napędzana tym razem przez sektor usług. W przypadku przemysły coraz większą przeszkodą stają się ceny producentów. Dynamika PPI wkroczyła na poziom 25 proc. r/r, co nie umknęło menedżerom.  


PMI z Niemiec, źródło: IHS Markit

We Francji wartość wskaźnika PMI dla przemysłu kształtowała się na poziomie 57,6 pkt. (prog. 55,5 pkt), przy wyniku usług na poziomie 57,9 pkt. (prog. 53,6 pkt.). Oba wskaźniki są lepsze, aniżeli przy okazji styczniowego odczytu. Z ankiet instytut IHS Markit wynika, że istotny wpływ na poprawę nastrojów w biznesie ma zmiana trajektorii zachorowań na COVID19 na spadkową. Sytuacja gospodarcza, zdaniem menedżerów, będzie koncentrować się wokół łańcucha dostaw i inflacji, które wydaje się być dalekie od normalizacji. Czasy dostaw dla dostawców wydłużyły się gwałtownie po raz kolejny w lutym, podczas gdy inflacja kosztów produkcji pozostaje uporczywie podwyższona. Źródła inflacji są szerokie – ankietowani zgłaszali wzrost cen wielu czynników produkcji. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.