Niemiecki biznes boi się sankcji

28-03-2022 12:38
W piątek poznaliśmy indeks Instytutu Ifo dla niemieckiej gospodarki. Firmy są zaniepokojone wysokim ryzykiem na jakie obecnie narażona jest gospodarka kierowana przez kanclerza Scholza. Gdyby na przykład doszło do bojkotu rosyjskiej ropy przez Zachód, na międzynarodowym rynku tego surowca wystąpiłby znaczny niedobór podaży, co spowodowałoby gwałtowny wzrost cen ropy. W takim scenariuszu recesja byłaby prawdopodobna, zwłaszcza że Rosja mogłaby zareagować na bojkot ropy wstrzymaniem dostaw gazu. Na razie podczas szczytu UE politycy nie wypracowali porozumienia ws. rozszerzenia sankcji.
Niemiecki biznes boi się sankcji

 Wskaźnik klimatu biznesowego Ifo dla Niemiec obniżył się w marcu z 98,5 pkt. do 90,8 pkt. Spadek ten był znacznie większy niż oczekiwano (konsensus: 94,2). Oczekiwania na najbliższe 6 miesięcy zostały zredukowane z 98,4 pkt. do 85,1 pkt. Ocena bieżącej sytuacji biznesowej była stosunkowo stabilna.

Według sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą Allensbach, wojna na Ukrainie sprawiła, że Niemcy są bardziej pesymistycznie nastawieni do nadchodzących dwunastu miesięcy niż w przypadku wojny koreańskiej w latach 50-tych, kryzysu cen ropy naftowej w 1973 roku czy po atakach na World Trade Center. Menedżerowie ankietowani przez Instytut Ifo nie uwolnili się od tych obaw. W końcu niemiecka gospodarka jest obecnie narażona na duże ryzyko. Gdyby na przykład doszło do bojkotu rosyjskiej ropy przez Zachód, mogłoby dojść do wstrzymania eksportu rosyjskiej ropy w ilości do pięciu milionów baryłek dziennie. Wolne moce produkcyjne, które mogłyby zostać natychmiast uruchomione poza Rosją, wynoszą jednak tylko dwa miliony baryłek dziennie. W krótkim okresie pozostałaby znaczna luka podażowa, którą można by porównać do pierwszego kryzysu naftowego z 1973 roku i która prawdopodobnie spowodowałaby dalsze wzrosty ceny surowca na giełdzie. Co więcej, w takiej sytuacji zwiększyłoby się ryzyko, że Rosja zdecyduje się na wstrzymanie dostaw gazu, ponieważ straciłaby tylko 11% przychodów z eksportu, podczas gdy Europa Zachodnia straciłaby 45% importu gazu. W takim scenariuszu recesja w Niemczech i strefie euro byłaby bardzo prawdopodobna.

Indeks instytutu Ifo dla niemieckiej gospodarki, źródło: Bloomberg

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.