Niemcy: twardy lockdown do 18 kwietnia

23-03-2021 11:19
Dziś w nocy niemiecki rząd zdecydował o przedłużeniu lockdownu do 18 kwietnia. W czasie świąt Wielkanocnych będzie obowiązywać pięć dni twardej blokady. Euro w relacji do dolara w trakcie podawania komunikatu było stabilne. Dopiero dziś o poranku główna para walutowa przełamała wsparcie na 1,1900 i jest tuż poniżej.
Niemcy: twardy lockdown do 18 kwietnia

Przedłużający się twardy lockdown będzie bez wątpienia dużym obciążeniem dla wielu firm oraz ich pracowników. Oczekiwanie ożywienie gospodarcze pojawi się zatem później. Prognozy wzrost gospodarczego w Niemczech w całym 2021 roku powinny zostać zrewidowane w dół. Konsekwencja nocnej decyzji może być wzrost mniejszy nawet o 1 proc.

Obostrzenia to narzędzie walki z trzecią falą pandemii, która nawiedziła Stary Kontynent. Zycie publiczne, gospodarcze oraz prywatne ma zostać zamknięte w okresie zbliżających się świąt. Na konferencji prasowej Angela Merkel stwierdziła, że ten czas powinien przekształcić się w „fazę spoczynku’. Wielki Czwartek oraz Wielka Sobota ma być dniami odpoczynku. W sobotę mają być otwarte jedynie sklepy spożywcze.

Do tej pory otwarcie restauracji, teatrów, kin czy sklepów opierało się na wskaźniku 7-dniowej zachorowalności na 100 tys. mieszkańców. W weekend newralgiczny poziom 100 osób został przekroczony. Trend nowych infekcji wyraźnie rośnie i wzmacnia się.

Według danych na dzień 22 marca w 8 na 16 landów wskaźnik zachorowalności przekracza granicę 100. Jeszcze tydzień wcześniej poziom ten był naruszony jedynie w trzech.

Wskaźnik 7-dniowej zachorowalności na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, podział na kraje związkowe, źródło: RKI

Niemcy wracając do twardego lockdownu muszą liczyć się z ogromnymi stratami dla gospodarki. Cały okres obostrzeń skurczy PKB w efekcie o 4 proc., co odpowiada stracie gospodarczej w wysokości ok 10 mld euro miesięcznie.

Po złagodzeniu restrykcji (prawdopodobnie maj) gospodarka naszych zachodnich sąsiadów dynamicznie odbije. Podobna sytuacja miała miejsce rok temu, kiedy w III kwartale  PKB urosło o ok 8,5 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. W okresie obostrzeń wiele gospodarstw domowych uzyskało wysoki poziom oszczędności z powodu braku możliwości konsumpcji na szeroką skalę. Wg. szacunków w tym momencie stanowią one ok 7 proc rocznego dochodu do dyspozycji.

Eksperci służby zdrowia oceniają, że w Niemczech odporność stadna (ok 60-70 proc) zostanie uzyskana w III kwartale, mimo, że szczepienia postępują powoli.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.