Niemcy: twardy lockdown do 18 kwietnia

Przedłużający się twardy lockdown będzie bez wątpienia dużym obciążeniem dla wielu firm oraz ich pracowników. Oczekiwanie ożywienie gospodarcze pojawi się zatem później. Prognozy wzrost gospodarczego w Niemczech w całym 2021 roku powinny zostać zrewidowane w dół. Konsekwencja nocnej decyzji może być wzrost mniejszy nawet o 1 proc.
Obostrzenia to narzędzie walki z trzecią falą pandemii, która nawiedziła Stary Kontynent. Zycie publiczne, gospodarcze oraz prywatne ma zostać zamknięte w okresie zbliżających się świąt. Na konferencji prasowej Angela Merkel stwierdziła, że ten czas powinien przekształcić się w „fazę spoczynku’. Wielki Czwartek oraz Wielka Sobota ma być dniami odpoczynku. W sobotę mają być otwarte jedynie sklepy spożywcze.
Do tej pory otwarcie restauracji, teatrów, kin czy sklepów opierało się na wskaźniku 7-dniowej zachorowalności na 100 tys. mieszkańców. W weekend newralgiczny poziom 100 osób został przekroczony. Trend nowych infekcji wyraźnie rośnie i wzmacnia się.
Według danych na dzień 22 marca w 8 na 16 landów wskaźnik zachorowalności przekracza granicę 100. Jeszcze tydzień wcześniej poziom ten był naruszony jedynie w trzech.
Wskaźnik 7-dniowej zachorowalności na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, podział na kraje związkowe, źródło: RKI
Niemcy wracając do twardego lockdownu muszą liczyć się z ogromnymi stratami dla gospodarki. Cały okres obostrzeń skurczy PKB w efekcie o 4 proc., co odpowiada stracie gospodarczej w wysokości ok 10 mld euro miesięcznie.
Po złagodzeniu restrykcji (prawdopodobnie maj) gospodarka naszych zachodnich sąsiadów dynamicznie odbije. Podobna sytuacja miała miejsce rok temu, kiedy w III kwartale PKB urosło o ok 8,5 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. W okresie obostrzeń wiele gospodarstw domowych uzyskało wysoki poziom oszczędności z powodu braku możliwości konsumpcji na szeroką skalę. Wg. szacunków w tym momencie stanowią one ok 7 proc rocznego dochodu do dyspozycji.
Eksperci służby zdrowia oceniają, że w Niemczech odporność stadna (ok 60-70 proc) zostanie uzyskana w III kwartale, mimo, że szczepienia postępują powoli.