Niemcy: presja inflacyjna nie słabnie

30-08-2021 14:15
Wprawdzie liczby bezwzględne dotyczące Niemieckiej inflacji nie są aż tak szokujące jak te z Polski, niemniej również za zachodnią granicą presja inflacyjna odgrywa niebagatelną rolę. Z wstępnych szacunków wynika, że w sierpniu inflacja HICP w ujęciu miesięcznym rosła o 0,5 proc. (prog. 0,1 proc.). W odniesieniu do sierpnia minionego roku inflacja utrzymuje się na poziomie 3,1 proc.
Niemcy: presja inflacyjna nie słabnie

Szczątkowe dane ze strefy euro pozostają bez większego wpływu na rynku finansowe. Więcej informacji przyniesie wtorek, kiedy opublikowana zostanie inflacja dla całego eurolandu. Generalnie rynki z pewnym przymrużeniem oka patrzą na dane o wzroście cen w strefie euro, gdyż zmiana celu inflacyjnego EBC niemal wyklucza możliwość zacieśniania monetarnego.

EUR/USD znajduje się obecnie wysoko, gdyż inwestorzy redukują długie pozycje w dolarze po gołębio odczytanym wystąpieniu szefa Fed Powella. Mając na uwadze tą parę walutową należy spoglądać właśnie w kierunku dolara, gdyż EBC zdaje się być „przyspawany” do obecnych parametrów polityki i jedynymi zmianami mogą być te w PEPP, niemniej wciąż nie zmienią one ogólnego obrazu polityki pieniężnej w strefie euro, która niezmiennie pozostaje nastawiona na luźne warunki finansowe.

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: H4, źródło: TMS Brokers

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: H4, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.