Niemcy: inflacja w sierpniu 3,9 proc.

30-08-2021 16:12
Inflacja w Niemczech urosła w sierpniu do 3,9 proc. To efekt wyższych cen energii i żywności. Z kolei wskaźnik bazowy opublikowany przez Federalny urząd Statystyczny spadł nieznacznie z 2,9 proc. do 2,8 proc.
Niemcy: inflacja w sierpniu 3,9 proc.

Wskaźnik bazowy jest aktualnie zniekształcony przez fakt, że rok temu w sierpniu weszły w życie obniżone stawki VAT. Bez tego efektu (który zniknie ponownie pod koniec roku) inflacja bazowa powinna pokazać wartość 2 proc. Nadal jest to jednak poziom wyższy niż przed wybuchem pandemii (bliżej 1,5 proc.). Jedną z przyczyn silniejszej presji cenowej są wąskie gardła w podaży niektórych towarów. Są one spowodowane niedoborem materiałów. Na poziomie producentów ceny rosły od pewnego czasu. Obecnie problemy te przekładają się na ceny konsumpcyjne. Tak więc nawet biorąc pod uwagę efekt VAT, samochody i urządzenia gospodarstwa domowego stały się ostatnio znacznie droższe. Widać również wzrost cen telefonów komórkowych, których cena w przeszłości potrafiła spadać.

W przypadku usług obserwowana jest lekka tendencja wzrostowa, która trwa od początku roku. W 2022 roku stopa inflacji powinna zmaleć. Zniknie bowiem efekt VAT-u a zjawisko wąskich gardeł powinno z miesiąca na miesiąc ustępować. Dodatkowo nie widać u naszych zachodnich sąsiadów wyraźnego wzrostu wynagrodzeń.

 

Inflacja HICP w Niemczech, zmiana r/r, źródło: tradingecnomics.com

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.