Nie słabnie presja na waluty EM

15-04-2021 13:18
Na FX wraca apetyty na ryzyko, co szczególnie widoczne jest w przypadku walut surowcowych. Waluty Europy Środkowo-Wschodniej utrzymują się jednak pod presją.
Nie słabnie presja na waluty EM

Kurs EUR/USD cofnął się po południu do 1,1965 po nieudanym teście poziomu 1,20. Dolar stracił swoją pozycję w koszyku G10 z początku notowań, ale umocnienie europejskiej waluty jest ograniczane przez zaległości w procesie szczepień względem USA. O 14:30 poznamy dane o sprzedaży detaliczne ze Stanów Zjednoczonych, a także stan amerykańskiego rynku pracy.

Umacniają się waluty surowcowe. Aussie nadrabia poranne zaległości i odbija do 0,7745. NZD/USD osiada przy 0,7160.

W Europie Środkowo-Wschodniej obserwujemy sprzedaż walut krajów rozwijających się. EUR/CZK rośnie do około 26 pkt. pomimo dynamicznie spadającej liczby zachorowań na COVID19. EUR/HUF podąża w ślad za rynkowymi trendami i oscyluje wokół 359,5 pkt.

Na rynku złotego panuje w czwartek względny spokój. Wydaje się, że szczyt zachorowań na COVID19 jest już za Polską, co zdejmuje część presji z krajowej waluty. Złoty broni poziomów zdobytych w ubiegłym tygodniu, korzystając z odroczenia rozprawy w sprawie kredytów CHF. Generalnie presja ciążąca na SN nieco osłabła, gdyż wcześniej na podobne pytania odpowie TSUE. Orzeczenie europejskiej instytucji z pewnością nie pozostanie bez wpływu na krajowe orzecznictwo, ale chwilowo presja na sprzedaż złotego przygasła. EUR/PLN porusza się w trendzie bocznym po umocnieniu z ubiegłego tygodnia. Kurs oscyluje w czwartek wokół 4,5515. USD/PLN osiada przy 3,8050, a notowania GBP/PLN odbijają skromnie do 5,2415.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.