Napięta sytuacja w Waszyngtonie
Polityczną odpowiedzialność zdaniem wielu obserwatorów polityki ponosi Donald Trump, który nie potrafił należycie przerwać spekulacji o sfałszowaniu wyniku wyborów, a wręcz podsycał napięcia wokół elekcji Bidena. Zarzuty prezydenta wobec procesu wyborczego są powszechnie znane i przytaczanie ich po raz kolejny mija się z celem. Wszystko wskazuje jednak na to, że konsekwencje dla Trumpa mogą być poważniejsze niż sam się spodziewał.
Donald Trump miał nadzieję, że po publikacji filmu wzywającego do uspokojenia emocji, sytuacja rozejdzie się po kościach. Nic bardziej mylnego. Atak na świątynię demokracji wywołał wściekłość nie tylko w opinii Demokratów (delikatnie mówiąc nie darzą oni Trumpa sympatią), ale również wśród znacznej części wpływowych Republikanów, którzy pomimo odmiennej wizji polityki, tak samo jak Demokraci cenią sobie zasady państwa prawa. Powszechnie mówi się o tym, że w kluczowych momentach „obrony Kapitolu” to wiceprezydent Pence odegrał najważniejszą rolę i odwrócił się całkowicie od prezydenta Trumpa.
Demokraci chcący dobitnie pokazać, że prezydentura Trumpa to jedna z najgorszych w historii USA, chcą doprowadzić do jego przedterminowego usunięcia z urzędu. Przypominamy, że Trump znalazł się już raz w „elitarnym” gronie prezydentów, których objęła procedura impeachmentu. Tym razem Demokraci planują inną ścieżkę.
Izba Reprezentantów, pod wodzą Nancy Pelosi, chce podjąć rezolucję wzywającą administrację Białego Domu do usunięcia Trumpa z urzędu na mocy dwudziestej piątej poprawki do amerykańskiej konstytucji. Poprawka ta mówi o przejęciu władzy przez wiceprezydenta, w wypadku niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu. Zdaniem Demokratów, Trump utracił taką zdolność. Na szczęście Trumpa, Pence nie jest przekonany czy na kilka dni przed inauguracją nowego prezydenta, warto robić krok, który de facto byłby absolutnie historycznym wydarzeniem. W odpowiedzi na niechęć administracji Białego Domu, Pelosi zapowiada wszczęcie kolejnej procedury impeachmentu, co również byłoby sytuacją bez precedensu.
Jeśli chodzi o Waszyngton, to sytuacja w mieście jest opanowana, a przed inauguracją, która odbędzie się 20-ego stycznia zostały podjęte drastyczne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo tego, ważnego dla całego świata, wydarzenia.
Bez precedensu jest jednak to, co wydarzyło się w mediach społecznościowych. Kilkanaście firm z sektora Big-Tech w tym m.in. Twitter i Facebook zdecydowały się zawiesić konta Trumpa w ich mediach. „Wyciszenie” urzędującego prezydenta jest historycznym wydarzeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w tych mediach funkcjonują profile prowadzone przez dyktatorów z różnych stron świata.
W USA spekuluje się, że dolina krzemowa poczuła zmieniający się klimat polityczny w Waszyngtonie i chce dać sygnał Demokratom, że „można na nich liczyć”. W tle oczywiście rozgrywa się podwyżka podatków dla technologicznych gigantów zapowiadana przez Bidena.
Giełda dość negatywnie przyjęła takie zaangażowanie portali w walkę polityczną. W handlu przed sesyjnym notowania Twittera (niegdyś ulubionego komunikatora Trumpa) spadają o 6 proc. W poniedziałek na rynku rozlało się negatywne nastawienie do ryzyka, jednak trudno by szukać przyczyny w sytuacji politycznej. Dla rynku naturalnie lepsza byłaby stabilizacja, ale wydaje się, że nikt w USA nie chce już być świadkiem nieprzewidzianych zdarzeń, toteż głównym celem administracji jest doprowadzenie do bezproblemowego przekazania władzy w Białym Domu.