Mocniejszy dolar przeszkadza walutom EM

23-02-2021 14:27
Rynek walutowy pozostaje niewzruszony zamieszaniem na rynku akcji oraz kryptowalut. Duża płynność rynku pozwala na stabilizację notowań. Trwa oczekiwanie na wystąpienie szefa Fed Powella.
Mocniejszy dolar przeszkadza walutom EM

We wtorek planowane jest wystąpienie szefa Fed Powella. Rynek oczekuje podtrzymania gołębiego tonu, ale umocnienie rentowności amerykańskich obligacji powoduje, że dolar utrzymuje swoją pozycję jako jedna z najsilniejszych walut G10. Kurs EUR/USD spada we wtorek o 0,15 proc. do poziomu 1,2145.

W takiej sytuacji słabo odnajduje się złoty, który jest jedną z najsłabszy walut EM. W parze z dolarem złoty osłabia się o 0,6 proc., za jednego dolara należy zapłacić 3,7103. Kurs EUR/PLN waha się w okolicy 4,5070. W relacji do funta szterlinga złoty jest najsłabszy od maja ubiegłego roku. Kurs GBP/PLN rośnie we wtorek do poziomu 5,2230. Słabość złotego należy tłumaczyć ogólnym pogorszeniem nastrojów, na którym tracą niemal wszystkie waluty ryzykowne. Przykładem są chociażby NZD i AUD. Rynek próbuje również oszacować kwestię wyroku w sprawie kredytów CHF, ale na chwilę obecną temat pozostaje nieco na uboczu.

Notowania GBP/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania GBP/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Podobne nastroje panują w regionie, choć zarówno CZK jak i HUF są silniejsze od PLN. Węgierski bank centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, forint utrzymuje się w okolicy poziomów odniesienia w relacji do euro z kursem EUR/HUF w okolicy 359 pkt. Podobnie zachowuje się korona czeska, gdzie zapowiedzi podwyżki stóp procentowych znoszą się wzajemnie z ponownym wprowadzeniem ograniczeń.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.