Mniejsze ryzyko polityczne umacnia złotego?

22-01-2024 14:53
Jak na razie korekta osłabiająca złotego zakończyła się. Piątek przyniósł znaczne umocnienie złotego, co można łączyć z faktem, że w przestrzeni publicznej pojawiły się komentarze, że wypłata dalszych środków dla Polski z programu KPO to również temat ważny dla Brukseli a nie tylko dla nowo powstałego polskiego rządu. To sprawia, że urosły spekulacje o szybszym niż zakładano transferze kapitału. Dodatkowo siła złotego wynikała prawdopodobnie z przyjęcia przez Sejm w miniony czwartek ustawy budżetowej na 2024 rok.
Mniejsze ryzyko polityczne umacnia zotego?

Po początkowym odrzuceniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, a następnie wprowadzeniu poprawek, ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm w ubiegły czwartek i wydaje się, że zostanie zatwierdzona przez Senat i prezydenta Dudę.

W krótkim terminie siła złotego też wynika z umiarkowanych wzrostów EURUSD i zatrzymania się fali aprecjacyjnej dolara amerykańskiego. Z układu na wykresie głównej pary walutowej widoczne są sygnały techniczne przemawiające za kontynuacją wzrostów. Pamiętajmy, że zwyżki na giełdach są dodatnio skorelowane z eurodolarem. Zatem jeśli inwestorzy wciąż będą wykazywali wysoki apetyt na ryzyko, złoty będzie na tym korzystał.

W dłuższej perspektywie korzystane dla PLN mogą być obniżki stóp przez Fed oraz EBC. Z kolei Rada Polityki Pieniężnej do marca z pewnością nie obniży kosztu pieniądza a ruch taki w kolejnych miesiącach również w tym momencie stoi pod dużym znakiem zapytania. Inflacja może zostać podbita w II połowie roku m.in. ze względu na prawdopodobne wyższe ceny energii (rząd zamroził je jedynie na pierwsze 6 miesięcy 2024 r.) i ten czynnik może hamować dalsze kroki łagodzenia polityki monetarnej. Stopy proc. w Polsce pozostaną podwyższone przez dłuższy czas niż jeszcze kilka miesięcy temu rynek tego oczekiwał.

Z technicznego punktu widzenia kurs EUR/PLN napotkał problemy z dalszymi wzrostami na poziomie horyzontalnego oporu wyznaczonego przez dołek z 17 października ale przede wszystkim przez minima z przełomu lipca i sierpnia 2023 roku.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.