Lockdown nie namieszał w przemyśle

01-02-2021 10:42
Porcja danych z Wielkiej Brytanii kreśli dobry obraz fragmentu tamtejszej gospodarki. Podobnie jak w innych krajach, tak i na wyspach sytuacja w sektorze przemysłowym ma się bardzo dobrze, pomimo większych restrykcji.
Lockdown nie namieszał w przemyśle

Pomimo iż, Wielka Brytania znana jest bardziej z sektora usług, aniżeli przemysłu, to stan tegoż sektora w obliczu pandemii jest niemniej ważny. Podobnie jak w innych gospodarkach, tak i w Wielkiej Brytanii, menedżerowie z sektora przemysłowego pozytywnie oceniają sytuację w branży. Wskaźnik koniunktury PMI uplasował się na poziomie 54,1 pkt., a więc wyraźnie powyżej neutralnego progu.

Ze szczegółowego opisu badania wynika, że firmy z sektora nie mogły narzekać na brak zamówień, ale na niekorzyść oddziaływał wzrost cen czynników wytwórczych. Niepewność związana z brexitem przełożyła się na gigantyczny wzrost zapasów. Duży wpływ na sytuacje w sektorze mają kwarantanny, które w obliczu nowej mutacji wirusa dość wyraźnie rozprzestrzeniły się na wyspach i powodowały różnej skali przestoje w produkcji. Być może przełoży się to na dane o produkcji przemysłowej, niemniej ankietowani oceniają sytuacje w sektorze na stabilną z małym plusem.

Dość dobrze na dane reaguje brytyjski rynek akcji, z indeksem FTSE100 zyskującym nieco ponad 1 proc. Dobrze radzi sobie również funt szterling, a kurs GBP/USD rośnie w poniedziałek o 0,3 proc. i oscyluje na poziomie 1,3783.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.