Kurs EUR/USD wciąż na kursie wzrostowym

21-11-2023 10:47
Wczoraj kurs EURUSD ponownie rósł a dziś rano osiągnął poziom lekko powyżej 1,0960 – najwyższy od pierwszej połowy sierpnia. Dziś widoczna kosmetyczna jest korekta notowań. Coraz częściej pojawia się pytanie jak długo jeszcze dolar będzie znajdował się pod presją spadkową.
Kurs EUR/USD wciąz na kursie wzrostowym

Fed nie obniży stóp procentowych w najbliższych miesiącach. To raczej jest pewne. Niepewność co do tego, czy inflacja rzeczywiście powróci do celu w sposób zrównoważony, pozostaje wciąż duża. Dodatkowo nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, czy gospodarka amerykańska będzie w stanie osiągnąć miękkie lądowanie czy może jednak popadnie za jakiś czas w recesję.

Rynek w tym momencie nie daje żadnych szans na podwyżkę stóp przez Fed w grudniu. Jednocześnie kontrakty na Fed Funds wskazują 30 proc. prawdopodobieństwo ruchu w dół już w marcu. W pełni jest wyceniona obniżka do czerwcu o 25 punktów bazowych oraz o 50 pb do września. Ta zmiana postrzegania polityki Fedu (na bardziej gołębią) nastąpiła głównie po ostatnich danych makro z USA. Przypomnijmy, że ostatni raport NFP wysłał zauważalne sygnały, że rynek pracy ulega schłodzeniu. Natomiast ostatnia publikacja wskaźników CPI dla Stanów Zjednoczonych zaskoczyła pozytywnie a wynik wpisał się w szeroki proces dezinflacyjny.

Dalsze wzrosty EUR/USD mogą być ograniczone niedługo.  Jeśli najbliższe publikacje wskaźników PMI (czwartek) dla Europy wpiszą się w panujący trend spadkowy, wówczas mogą wzmocnić się spekulacje, że EBC obniży koszt pieniądza w przyszłym roku.

Aktualnie kurs EURUSD dotarł do zniesienia wewnętrznego Fibo (61,8 proc.) całego ruchu spadkowego w okresie od lipca do początku października. Wzrosty przyspieszyły szczególnie po ostatnie publikacji inflacji w USA 14 listopada. Notowania znajdują się obecnie najwyżej od 11 sierpnia. Najbliższym, kluczowym oporem technicznym wydaje się być poziom 1,1090 a następnie 1,1270 – szczyt z 18 lipca.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.