Kredyty CHF coraz groźniejsze dla złotego

04-03-2021 13:42
Czwartkowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie tendencji z poprzednich sesji. Trwa umocnienie dolara w reakcji na niepewność związaną z rynkiem długu, choć EUR/USD odbił od dziennych minimów. Ponownie słabo wyglądają notowania walut EM. Złotemu szkodzi niepewność wokół tzw. kredytów frankowych.
Kredyty CHF coraz groźniejsze dla złotego

Środowa wyprzedaż na Wall Street oraz niesłabnące oczekiwania inflacyjne umacniają dolara, który traci jedynie w relacji do walut z antypodów. Kurs EUR/USD spada kolejną sesją z rzędu, choć w południe odbił nieco od dziennych dołków. Około 13:30 notowania pary walutowej oscylują na poziomie 1,2036.

Środowisko niskiego apetytu na ryzyko nie pomaga walutom EM. W regionie widoczna jest presja sprzedaży zarówno korony czeskiej jak i forinta. Lokalne czynniki tracą na znaczeniu wobec globalnych trendów, niemniej z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, że w Czechach zaostrzono ostatnio restrykcje w związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID19. Kurs EUR/CZK trwa w konsolidacji o zasięgu  26,00 pkt. - 26,25 pkt. Kurs EUR/HUF również wpadł w trend boczny i od kilku sesji porusza się w kanale 362,5 pkt. – 364,8 pkt.

Ciężkie chwile przeżywa złoty, któremu w środę dodatkowo zaszkodziła wypowiedź ministra finansów, apropos kredytów frankowych. Polityk stwierdził, że banki muszą same poradzić sobie z ciężarem kredytów w CHF. Mimo, iż decyzja nie leży w gestii ministra, to jego wypowiedź wywołała presję sprzedaży, z której złoty do tej chwili się nie podniósł. EUR/PLN znalazł się w czwartek 1,5 figury wyżej na poziomie 4,5540. USD/PLN również wysoko w okolicy 3,7845. Najsilniej złoty przeceniony jest względem funta, z kursem GBP/PLN na lokalnych szczytach w okolicy 5,2725. Kurs bardzo dynamicznie odbił po korekcie z końca lutego i wpadł w wyraźny trend wzrostowy.

Notowania GBP/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania GBP/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.