Konsekwentny EBC

17-03-2023 12:51
Wczoraj Europejski Bank Centralny podniósł główną procentową o 50 punktów bazowych. Tym samym podkreślił swoją determinację do walki z inflacją. Jednocześnie instytucja pokazała, że sektor bankowy w Europie jest dobrej kondycji, a problemy Credit Suisse nie zniechęciły bank do realizacji obietnicy z początku lutego.

Przypomnijmy, że na lutowym posiedzeniu EBC zapowiedział ruch o 50 pb. Jednak w obliczu ostatnich zawirowań na rynku nie było przesądzone, że instytucja rzeczywiście zrealizuje tę obietnicę.

Zamiast zwalniać tempo podwyżek stóp, w komunikacie EBC podkreślono silną pozycję kapitałową i płynnościową banków strefy euro. Jednocześnie bank wskazał gotowość  do działania w przypadku negatywnego scenariusza zdarzeń.

W Europie głęboko zakorzeniony problem inflacji nie uległ jak dotąd zmianie, a płace w ostatnim czasie znacznie przyspieszyły. EBC w swoich prognozach podniósł poziom inflacji bazowej z 4,2 proc. do 4,6 proc. i nadal oczekuje wskaźnika powyżej swojego celu inflacyjnego na koniec horyzontu prognozy, czyli 2,2 proc., mimo że obniżył nieco swoją prognozę długoterminową.

Euro wczoraj ostatecznie zyskało na wartości. Bank zrealizował dwa cele: uspokoił rynki i jednocześnie nie zmienił swojej restrykcyjnej postawy. W kolejnych miesiącach EBC powinien nadal podnosić stopy procentowe a cykl naszym zdaniem powinien zakończyć się w okolicach 4 proc. dla stopy referencyjnej oraz 3,5 proc. dla depozytowej. Oznacza to, że na kolejnych dwóch posiedzeniach oczekujemy za każdym razem ruchu o 25 pb.

Dziś we wczesnych godzinach porannych para EUR/USD zdoałała urosnąć do 1,0670. W kolejnych godzinach te ruuch został po części skorygowany i aktualnie notowania wskazują 1,0620.

Indeksy w Europie rozpoczęły dzisiejszy handel od luki wzrostowej. Tym samym DAX „wymazał” w 100 procentach środowe spadki. Od kilku godzin niemiecki indeks kieruje się ponownie na południe. Kontrakt CFD oparty o ten indeks wskazuje obecnie 15.115 pkt.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.