Strategia poranna: 2 X
02-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Komentarz poranny: 2 X
Strategia: EUR/PLN
- strategia krótkoterminowa: dobre dane z krajowego rynku pracy – Eurostat poinformował, że stopa bezrobocia w Polsce wynosi 3,1 proc. Natomiast GUS zupełnie niespodziewanie dla rynku ogłosił wzrost inflacji do 3,2 proc. Przy prawdopodobnym dziś spadku inflacji w strefie euro poniżej zera mamy dwa odmienne kierunki inflacyjne, co mogło przyczynić się do wczorajszego umocnienia złotego. Przy założeniu stałych stóp w Polsce będziemy mieli teraz jeszcze niższe stopy realne. Na rynku głównym należy się liczyć z awersją do ryzyka z powodu zarażenia Trumpa koronawirusem.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,4750 – 4,5150
- średni termin: kapitał powraca na ryzykowne rynki, ale tempo napływu będzie uzależnione od liczby zachorowań. Potencjał aprecjacyjny złotego będzie zblokowany przez gołębi RPP (stopa referencyjna 0,1 proc., werbalne interwencje) oraz obawy o odrodzenie gospodarcze. Poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45.
- fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne.
Strategia: USD/PLN
- strategia krótkoterminowa: ogłoszenie przez Trumpa, że jest zarażony koronawirusem spowodowało reakcję na rynkach. Straciły giełdy i ropa, a zyskał dolar i złoto. Nastrojom nie pomaga brak postępów w rozmowach nad pakietem fiskalnym USA. Izba Reprezentantów przyjęła projekt pakietu fiskalnego o wartości 2,2 biliona dolarów, który został odrzucony przez Republikanów. EUR/USD zszedł na moment pod 1,17, ale już wraca do 1,1730. Dziś ważne dane z amerykańskiego rynku pracy.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,8100 – 3,8500
- średni termin: spodziewamy się spadku wartości dolara, gdyż odbudowa globalnego ożywienia, wiara rynku w niskie stopy w USA niezależnie od rosnącej inflacji i dostępność dolara będą napędzać transfer kapitału z USD w stronę ryzykownych aktywów.
Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia:
Polska:
- PMI dla przemysłu: 1 X
- Inflacja CPI: 1 X
Euroland:
- PMI dla przemysłu: 1 X
- Inflacja CPI: 2 X
USA:
- Indeks ISM dla przemysłu: 1 X
- Stopa bezrobocia: 2 X
Wielka Brytania:
- Dynamika PKB: 30 IX
Strategia: GBP/PLN
- strategia krótkoterminowa: Financial Times doniósł, że brytyjscy urzędnicy optymistycznie oceniają szanse na osiągniecie porozumienia z UE i zostały już zidentyfikowane warunki kompromisu w sprawie pomocy publicznej. Przeczy to wcześniejszym ustaleniom Reutersa na podstawie źródeł z UE. Tworzy się zamieszanie, co rynek funta odzwierciedla podwyższoną zmiennością – GBP/USD spadł i wzrósł i spadł o ponad 1 centa. GBP/PLN spadał w pewnym momencie o 8 groszy.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,9000 -4,9600
- średni termin: na razie rynek zdaje się ignorować ryzyko braku porozumienia UK-UE, licząc na osiągnięcia porozumienia w ostatniej chwili. W międzyczasie język dyskusji między stronami może się zaostrzyć. Tworzy to podwyższone ryzyko negatywnych nagłówków, które mogą targać kursem GBP.
Zastrzeżenia prawne
„Prezentowana strategia dzienna dla eksportera/importera jest kierowana przede wszystkim do klientów usługi doradztwa w zakresie instrumentów finansowych. Publikacja jest wynikiem analiz prowadzonych przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (dalej “TMS Brokers”) i, chociaż została sporządzona na podstawie wiarygodnych źródeł informacji, TMS Brokers nie gwarantuje kompletności, dokładności i poprawności danych lub informacji w niej zawartych. Dystrybucja niniejszego dokumentu ogranicza się do klientów, z którymi TMS Brokers podpisał odpowiednie umowy o świadczenie usług. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za działania podjęte przez odbiorcę na podstawie informacji lub analiz zawartych w prezentowanej strategii, w szczególności za podjęcie określonych działań inwestycyjnych. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane przez odbiorców, jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji, odbiorca powinien zasięgnąć opinii specjalistów TMS Brokers. Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania strategii, źródeł informacji, określenia odbiorców, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności strategii, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl, w części „Disclaimer”. TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 roku (KPWiG-4021-54-1/2004)”.