Jastrzębie komentarze z Fed

29-11-2022 12:30
Wczoraj rynek otrzymał szereg "jastrzębich" komentarzy z Fed-u. Miały one na celu podsycenie spekulacji, że Rezerwa Federalna może podnieść stopę procentową nieco bardziej niż wskazują oczekiwania, a także stłumienie spekulacji, że obniżki stóp procentowych mogą nastąpić już w przyszłym roku.

Rynek cały czas pamięta ostatnie dane o inflacji w USA co powoduje, że EUR/USD utrzymuje się w okolicach poziomu 1.04. Wczoraj jednak widzieliśmy dynamiczne odpadnięcie kursu z okolic 1,05, kiedy to notowania ponownie zrównały się z maksimami z 15 listopada. W najbliższym czasie otrzymamy kolejną wskazówkę dotyczącą kondycji gospodarki amerykańskiej. Kluczowy wydaje się być raport NFP, który zostanie opublikowany w najbliższy piątek. Im więcej otrzymamy sygnałów spowolnienia rynku pracy, tym bardziej możemy liczyć na większe osłabienie USD. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej próbują jednak odwieść rynek od grania pod zwrot w polityce monetarnej Fed-u.

Prezes nowojorskiego Fedu John Williams powiedział: "Moim podstawowym poglądem jest to, że będziemy musieli podnieść stopy dalej niż obecnie. Uważam, że będziemy musieli utrzymać restrykcyjną politykę przez jakiś czas. Oczekiwałbym, że będzie to trwało co najmniej do przyszłego roku".

Z kolei James Bullard, prezes Fed z St. Louis, powtórzył swój pogląd, że Fed musi podnieść stopy do przedziału 5-7 porc., aby osiągnąć cel, jakim jest wystarczająco restrykcyjna polityka, by ograniczyć inflację. Dodał, że Fed będzie musiał kontynuować podwyżki do 2023 r.

Prezes Fed z Cleveland, Loretta Mester, powiedziała w wywiadzie dla Financial Times, że "bardzo łatwo jest dać się złapać na dobre wiadomości, ale nie chcemy, aby myślenie życzeniowe zajęło miejsce naprawdę przekonujących dowodów". Koszty zbyt wczesnego zatrzymania cyklu zacieśniania monetarnego są wysokie. Chcemy być w tej kwestii bardzo sumienni".

Wiceprzewodnicząca Fed Lael Brainard uważa, że Rezerwy Federalnej musi opierać się na ryzyku wzrostu oczekiwań inflacyjnych powyżej celu 2 proc., szczególnie w środowisku, w którym inflacja może być mniej stabilna. Dodała, że "przeciągająca się sekwencja niekorzystnych szoków podażowych, których skumulowanym efektem jest ograniczenie potencjalnej produkcji przez dłuższy czas, prawdopodobnie będzie wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej w celu przywrócenia równowagi między popytem a podażą".

Wykres EUR/USD, interwał H4, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.