Jak decyzja RPP wpłynie na wycenę złotego?

09-11-2022 11:14
Dziś Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje po raz kolejny o poziomie stóp procentowych. Konsensus Bloomberga zakłada wzrost o 25 pb., choć utrzymanie kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie (6,75 proc.) jest wysoce prawdopodobne i taki też jest scenariusz bazowy Oanda TMS. Jeśli dojdzie do podwyżki, wówczas taką decyzję należy traktować jako ruch dostrajający.
Jak decyzja RPP wpłynie na wycenę złotego?

Wskaźniki inflacji w Polsce (zasadnicza 17,9 proc. oraz bazowa 10,7 proc.), źródło: Bloomberg

 

W październiku Rada Polityki Pieniężnej wstrzymała się z podnoszeniem kosztu pieniądza po wcześniejszych 11 podwyżkach. Rynek otrzymał informację, że to pauza w cyklu i dalsze zacieśnianie jest prawdopodobne. Nie oznacza to oczywiście, że Rada będzie podnosić stopy dalej. Decyzje mają być podejmowane z posiedzenia na posiedzenie, ale ta listopadowa ma być oparta w głównej mierze o najnowszy Raport inflacyjny, który NBP „wypuszcza” na rynek trzy razy w roku.

Ostatni odczyt inflacji CPI oraz bazowej powinien skłaniać decydentów do dalszego zacieśniania. Istnieją jednak inne argumenty, które mogą powstrzymać instytucję przed restrykcyjnym podejściem. W ostatnim czasie dużo zostało zasugerowane przez wiceprezeskę NBP – Martę Kightley – która przyznała, że nowa projekcja banku pokaże, że koniunktura w Polsce będzie zdecydowanie wyhamowywać. Dowiedzieliśmy się również, że inflacja do końca roku 2023 ma spaść poniżej 10 proc. Do tego ma się przyczynić opóźnione oddziaływanie wysokich już stóp procentowych a także mocne spowolnienie gospodarki. Co prawda pani Kightley nie zasiada w RPP, jednak do podobnego wniosku mogą dojść jej członkowie.  

Nowa projekcja inflacji, która zostanie przedstawiona na dniach, prawdopodobnie nie zakłada zmian w tarczach antyinflacyjnych, które planuje wprowadzić rząd. Z ostatniej wypowiedzi premiera Morawieckiego wynika, że tarcza będzie częściowo wygaszana. Mają pozostać obniżone stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. Z innych elementów politycy mają się wycofać, co będzie korzystne dla budżetu państwa.

W ostatnim czasie stawki kontraktów FRA zaczęły się obniżać po wzroście wrześniowo-październikowym, co może sugerować, że rynek zaczyna bardzie zakładać gołębią decyzję (brak podwyżki) i przez to koryguje ostatnie wzrosty.

Stawki kontraktów FRA (na przyszłą stopę procentową) 3x6 oraz 6x9, źródło: Bloomberg

 

Złoty ma za sobą dobry okres. PLN jest silniejszy w relacji do euro, dolara, funta czy franka szwajcarskiego o kilkanaście groszy, porównując to do stanu sprzed miesiąca. Z pewnością aprecjacja to efekt dobrych nastrojów na rynkach, odbicia indeksów giełdowych i wyższych poziomów EUR/USD. Brak wzrostu kosztu pieniądza na dzisiejszym posiedzeniu powinno spowodować osłabienie naszej waluty, co wpisywałoby się w scenariusz odreagowania notowań (EUR/PLN, USD/PLN) w górę po okresie sporych spadków. Innymi słowy mówiąc prawdopodobna jest korekta techniczna, która byłaby czymś naturalnym na rynkach finansowych. Z kolei podwyżka o 25 pb będzie miała ograniczony wpływ na umocnienie złotego, bo rynek już teraz wie, że koniec całego cyklu jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki.

Dziś rano widać ruch na północ EUR/PLN do 4,7050 oraz USD/PLN do 4,68. Większa zmienność na parach złotowych będzie z pewnością również jutro, kiedy rynek będzie słuchał słów prof. Glapińskiego podczas konferencji prasowej oraz kiedy otrzyma dane dotyczące inflacji z USA.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.