Inflacja w Polsce jeszcze wyższa

15-12-2021 10:13
Ostateczny odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce wyniósł 7,8 proc. r/r. Wstępne szacunki wskazywały na 7,7 proc. r/r. Największy wpływ na wzrost cen w listopadzie miał transport oraz koszty energii i użytkowania domu. W najmniejszym stopniu do dynamiki kontrybuowały ceny odzieży i obuwia, niemniej wzrost cen widoczny jest we wszystkich podkategoriach. Rewizja w górę pierwszego odczytu w mojej opinii ostatecznie przypieczętuje kontynuację cyklu, a stopy procentowe wzrosną o kolejne 50 punktów bazowych na styczniowym posiedzeniu. Złoty w środę utrzymuje się na poziomach odniesienia i pozostaje zależny od zmian na rynkach bazowych. Kluczowe w krótkim terminie dla polskiej waluty będą notowania dolara po decyzji Rezerwy Federalnej ws. kształtu polityki pieniężnej.
Inflacja w Polsce jeszcze wyższa

Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.