! Indeksy w Europie mocno w dół !

20-03-2023 09:45
Za nami słaba sesja azjatycka. Hang Seng stracił ok. 2,65 proc. a Nikkei 1,42 proc. Nastroje w Europie od rana są również minorowe. Wszystko za sprawą kryzysu związanego z bankiem Credit Suisse. Pomimo, że instytucja została przejęta przez USB, a we wszystko zaangażowała się Szwajcarski Bank Centralny (SNB), akcje w na Starym Kontynencie tracą. Pod presją znajduje się głównie sektor bankowy. Rynek zastanawia się co zrobi Rezerwa Federalna w najbliższą środę.

Jednym z gorzej radzących sobie indeksów1) jest WIG20, który traci ponad 2,7 proc. W odwrocie są głównie banki. Indeks spada w okolice 1630 pkt. Najgorzej radzi sobie Santander Bak Polska (-5,69 proc.), PKB BP (-5,22 proc.) oraz Mbank (-4,69 proc.).

Poważnie zniżkują inne europejskie benchmarki. DAX traci ponad 2 proc. FTSE 100 jest pod kreską 1,69 proc., francuski CAC40 zniżkuje o 1,79 proc. a hiszpański Ibex jest niżej o 2,31 proc.

Na rynku walutowym złoty ulega deprecjacji. USD/PLN rośnie do 4,43 a EUR/PLN jest powyżej 4,71.

Kurs złota przebił dziś rano psychologiczny poziom 2000 USD za uncję trojańską. Pod presją spadkową ponownie znajduje się ropa naftowa. Kurs WTI spada ponad 3,4 proc. i za baryłkę trzeba zapłacić poniżej 64,5 USD.

Już w najbliższą środę Rezerwa Federalna podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych. Rynek przeważą ruch o 25 punktów bazowych, choć pojawiają się głowy za brakiem podwyżki. Patrząć jednak na to co zrobił EBC (wzrost kosztu pieniądza o 50 pb), możemy zakładać, że Fed wciąż będzie chciał pokazać swoją determinację w walce z inflacja, ale zapewne doda, że jest mocno wyczulony aktualnymi zawirowaniami w sektorze bankowym (europejskim oraz amerykańskim)  a dalsze działania będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenia w oparciu o dane makro oraz aktualne wydarzenia rynkowe. Tym samym wzrost o 50 pb staje się coraz mniej prawdopodobny, choć jeszcze 2 tygodnie temu rynek dawał większe szanse na realizację takiego scenariusza.

Wykres WIG20 (CFD, PL20), dane dzienne, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.