Ifo: dalsza poprawa nastrojów

26-04-2021 10:19
Kwietniowy odczyt indeksu Ifo wypada nieco gorzej od oczekiwań, ale rynek przyjmuje to z dużym spokojem. Niemiecki indeks DAX30 utrzymuje wzrosty, choć euro tanieje.
Ifo: dalsza poprawa nastrojów

Pomimo, iż odczyty uplasowały się poniżej oczekiwań rynku, w dalszym ciągu są wyższe niż w marcu. Największy wpływ zarówno na ocenę bieżącą, jak i perspektyw wpływ ma epidemia COVID19. Ocena bieżąca indeksu Ifo kształtuje się w kwietniu na poziomie 94,1 pkt. (94,4 pkt. oczekiwana, 93 pkt. poprzednio). W kwietniu Europa zmagała się z potężną falą zachorowań, co zmusiło kraje do przedłużenia ograniczeń epidemicznych, co z kolei przekłada się negatywnie na postrzeganie koniunktury.

Postępująca akcja szczepień populacyjnych sprawia jednak, że rynek oczekuje znaczącej poprawy w nadchodzących tygodniach. Ocena perspektyw badana przez Instytut Ifo uplasowała się na poziomie 99,5 pkt. (101,2 pkt. oczekiwane, 100,4 pkt poprzednio). Niższy odczyt perspektyw niż w marcu to głównie efekt coraz bardziej realnego otwarcia gospodarki. Niemniej w dalszym ciągu to pandemia rozdaje karty i to ona determinuje nastroje w gospodarce.

Na niemieckim rynku akcji widać optymizm. Indeks blue chips zyskuje w poniedziałek 0,2 proc. Kurs EUR/USD oscyluje wokół poziomów odniesienia przy 1,2097.

Indeks Ifo dla niemieckiej gospodarki, źródło: BloombergIndeks Ifo dla niemieckiej gospodarki, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.