Gdzie może zakończyć się aprecjacja PLN względem USD?

13-07-2023 13:48
Skala aprecjacji PLN względem USD może zadziwiać. Cały ruch spadkowy pary walutowej, który trwa od października 2022 roku jest już większy od tego, który miał miejsce w całym 2017 roku. Skala zniżek jest z kolei mniejsza od tej, którą widzieliśmy w okresie od marca 2009 do początku 2011 roku. Notowania USD/PLN przełamały psychologiczną barierę 4,00. Gdzie zatem mogą zakończyć się spadki.

Kurs pary walutowej USD/PLN jest wypadkową EUR/USD oraz EUR/PLN, zatem to od notowań tych instrumentów zależy kształtowanie się jej. Tak czy inaczej warto pokazać na długim interwale czasowym, gdzie przebiegają istotne poziomy techniczne, które mogą zatrzymać obecne mocne spadki. Pierwszym z nich jest horyzontalne wsparcie wyznaczone przez minima z lutego 2022 oraz maksima z I kwartału 2021. Jednak bardziej istotną linią jest ta wyznaczająca długoterminowy trend, poprowadzona przez minima z 2008 roku i przebiegająca przez dołki z czerwca 2021. Innym, również kluczowym kanałem (niebieski kolor na wykresie) jest ten, którego dolne ograniczenia przebiega przez minimalne ceny z 2011, 2018 oraz 2021 roku. Przestrzeń do spadków jeszcze istnieje (kilkugroszowa do 3,90 ?), jednak rośnie prawdopodobieństwo, że któryś z tych wymienionych poziomów technicznych może zatrzymać dalszą aprecjację złotego, przynajmniej w średnim terminie.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.