GBP/USD: co znaczy deadline dla umowy-zombie?

12-11-2020 12:12
Jeśli uznamy umowę brexitu (i wszystkie jej aspekty) jako zombie (ja z brexitem czuje się, jakby ktoś zżerał mój mózg), wówczas łatwiej jest zaakceptować, że żadna „linia śmierci” nie ma tutaj większego znaczenia. Uzgodniony wspólnie przez obie strony deadline 15 listopada przestał być aktualny i nowym terminem na wypracowanie porozumienia handlowego jest przyszły tydzień.
GBP/USD - wykres 1D; Źródło: TMSDirect
GBP/USD - wykres 1D; Źródło: TMSDirect

Według Bloomberga rozmowy handlowe między Wielką Brytanią a Unią Europejską mają zostać przedłużone poza nieformalny termin wyznaczony na ten weekend i będą kontynuowane w Brukseli w przyszłym tygodniu. Negocjatorzy pracują w Londynie przez całą dobę od poniedziałku, a obie strony wskazują koniec tego tygodnia jako ostatni moment, w którym mogą zawrzeć porozumienie, jednocześnie pozostawiając wystarczająco dużo czasu na ratyfikację parlamentarną, zanim Wielka Brytania opuści jednolity rynek 31 grudnia.

Wczoraj funt nie przyjął dobrze tej informacji. GBP/USD wychodził ponad 1,33 na kombinacji oczekiwań zamknięcia negocjacji i ogólnej poprawy apetytu na ryzyko, jednak w środę oba te aspekty przestały „grać”. Dziś rano gorsze dane o PKB Wielkiej Brytanii (silniejsze niż oczekiwano wytracanie  tempa ożywienia) tylko dopełniają obrazu poturbowanej gospodarki, która przechodzi przez drugi lockdown.

Ale brexit wciąż jest głównym tematem i przerwanie impasu w negocjacjach handlowych z UE może przykryć wszystkie negatywne sygnały z gospodarki. Pod warunkiem, że do porozumienia dojdzie. Trudno jest trzymać się długich pozycji w GBP przez kolejny tydzień w niepewności, czy nowy deadline nie będzie przełożony, a w międzyczasie próbować przetrzymać pozycję na przeciw przygasającemu optymizmowi na rynkach.

Technicznie GBP/USD odbił się od zniesienia Fibonacciego 78,6 proc. wrześniowego spadku, jednak dziś rano kurs zdołał zatrzymać na wsparciu wyznaczonym po szczycie z połowy października. Na rynku silnie wrażliwym na nagłówki związane z brexitem nie da się całkowicie wykluczyć panicznego tąpnięcia w kierunku 1,30 (średnia 55d na 1,3007), ale ogólnie rynek dalej wierzy w porozumienie i będzie aktywnie podbierał każde dołki na funcie. Prawdopodobnie do złamania 1,3309 i ruchu w kierunku 1,3482/1,3514 (szczyty z września 2020 i grudnia 2019) będzie potrzeba konfirmacji porozumienia.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.