GBP: rynek wycenia pierwszą podwyżkę latem 2022 roku

14-09-2021 14:13
Para walutowa EUR/GBP w ostatnich kilku tygodniach porusza się w szerokim przedziale 0,85 – 0,86. Brak było w ostatnim czasie impulsów kierunkowych. Niepewność związana z pandemią nadal pozostaje wysoka. Co prawda zniesienie ograniczeń wpływa pozytywnie na gospodarkę, to jednak wysoka liczba zakażeń daje do zrozumienia, że pandemia jeszcze się nie zakończyła. Nadal istnieje obawa, że sytuacja może ponownie się pogorszyć.
GBP: rynek wycenia pierwszą podwyżkę latem 2022 roku

W ostatnim czasie na „Wyspach” urosła inflacja. Bank Anglii zakłada (tak jak większość kluczowych instytucji), że to zjawisko przejściowe. W tym momencie niepewność prognoz jest stosunkowo wysoka ze względu na nietypową sytuację. Dlatego też, oczekiwania co do pierwszej podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii są rozbieżne. Patrząc na swapy widać, że rynek wycenił pierwszy wzrost kosztu pieniądza na początek lata 2022 roku. Z kolei stawki FRA również mocno wzrosły w ostatnim czasie. W przypadku analityków Bloomberg-a widzimy większą ostrożność. Część z nich szacuje pierwszy ruch dopiero na II połowę przyszłego roku. Dlatego też od dłuższego czasu na EUR/GBP widzimy ruch boczny choć ze strony BoE w ostatnim czasie można było usłyszeć nieco bardziej jastrzębie komentarze. 

Inflacja CPI i bazowa w UK, źródło: Bloomberg

Kontrakt na przyszłą stopę procentową (FRA GBP 6x12), źródło: Bloomberg

 

Na sierpniowym posiedzeniu BoE stwierdził, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie rosła. W 2022 roku może jednak spaść w kierunku celu inflacyjnego (2 proc.). W związku z tym prezes instytucji wyraził opinię, że nie ma powodów do zmiany dotychczasowego nastawienia w polityce monetarnej. Rada utrzymała całkowitą wielkość zakupów obligacji (stosunkiem głosów 7 do 1). Skup papierów z rynku prawdopodobnie i tak zakończy się pod koniec roku, ponieważ cel zakupowy w wysokości 895 mld GBP zostanie do tego czasu raczej osiągnięty. BoE dał również do zrozumienia, że istnieje potrzeba działania w przyszłości ze względu na ożywienie gospodarcze i wyższa dynamikę cen. Instytucja zasygnalizowała, że w horyzoncie prognozy (3 lat) konieczne będzie umiarkowane zacieśnienie polityki monetarnej o ile gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami banku. Bank podkreślił, że nie zawaha się działać, jeśli jego prognozy inflacyjne będą zagrożone. 

Nie zapominajmy, że ryzyko brexit-u nadal istnieje. Temat ten może ponownie wysunąć się na pierwszy plan, kiedy pandemia odpuści. Kiedy COVID-19 stął się tematem globalnym, trudno powiedzieć jak w tym czasie brexit wpłynął na gospodarkę UK. Ryzyko to nie powinno być całkowicie lekceważone. Punkty sporne między UE a Wielka Brytania ponownie ujrzą światło dzienne w przyszłości. 

Wykres EUG/GBP, interwał tygodniowy, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.