GBP: pozycjonowanie się inwestorów

04-11-2021 14:25
Przecena funta pokazuje, jak mocne jednak było pozycjonowanie się inwestorów pod dzisiejszą podwyżkę. Nastąpiło spore rozczarowanie. GBP/USD spada od dzisiejszego szczytu o prawie 120 pkt. To daje przecenę o ok. 0,8 proc. Bank Anglii zakomunikował, że będzie czekał na więcej danych z rynku pracy.
GBP: pozycjonowanie się inwestorów

Decyzja BoE była przeciwstawieniem się oczekiwaniom rynkowym na podwyżkę stóp w celu walki z rosnącą inflacją. Instytucja zaznacza, że dynamika wzrostu cen osiągnie swój szczyt na poziomie 5 proc. w kwietniu 2022. Dodatkowo podkreślono, że podwyżki kosztu pieniądz będą konieczne w nadchodzących miesiącach.

Tego typu stwierdzeniem (jakby nie patrzeć to jastrzębi wydźwięk) nie powstrzymało inwestorów do zamykania pozycji i grania pod krótkoterminową deprecjację waluty brytyjskiej. Na kontraktach futures na CME wg raportu CFTC od 12 października urosły długie pozycje do prawie 52 tys. kontraktów (z 46 794 kontraktów) podczas gdy krótkie pozycje zostały zredukowane od 5 października z 68 155 tys. do 36 959 kontraktów. W samym tygodniu od 19 do 26 października przybyło 2800 „longów” i ubyło ponad 10,5 tys. krótki pozycji. Zatem ostatnie wzrosty funta były efektem zamykania „shortów” w głównej mierze tych inwestorów, którzy oczekiwali podwyżek stóp przed BoE i nie wierzyli, że GBP może dalej się umacniać. Wychodzili ze swojej spekulacyjnej pozycji wzmacniając tym samym ruch aprecjacyjny. Dzisiejsze spadki to efekt prawdopodobnie zwiększonej liczby krótkich pozycji bądź redukcji długich pozycji, które ostatnio narosły. W jakich proporcjach? Ostatecznie dowiemy się tego dopiero jutro oraz w kolejny piątek.

Liczba kontraktów futres na GBP na giełdzie CME (pozycjonowanie inwestorów), źródło: CFTC

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.