FX: wyhamowany apetyt na ryzyko

20-04-2021 13:38
Apetyt na ryzykowne waluty nieco wyhamował, a wędrówka EUR/USD na północ zatrzymała się. Na rynku złotego panuje duży spokój, a większą zmienność obserwujemy w przypadku rubla.
FX: wyhamowany apetyt na ryzyko

We wtorek tempo wędrówki EUR/USD na północ nieco osłabło, a dolar odrabia straty względem części rywali z koszyka G10. W dalszym ciągu kurs utrzymuje się jednak na poziomach najwyższych od początku marca. Apetyty na ryzyko przygasł po południu, ale waluty z antypodów nadal utrzymują się powyżej poziomów odniesienia. AUD/USD oscyluje wokół 0,7770, a NZD/USD znajduje się przy 0,7195. 

Brak przesadnego optymizmy obserwowany jest w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. EUR/HUF niemal nie zmienił położenia względem poziomu odniesienia i utrzymuje się przy 361,35 pkt. Notowania EUR/CZK spadają do 25,9 pkt, a korona czeska jest we wtorek najsilniejszą z walut EM.

Na rynku panuje spokój przy niezmienionych czynnikach epidemicznych i małym zainteresowaniu dalszym umacnianiem waluty z uwagi na wiszące nad złotym ryzyko niekorzystnego dla banków wyroku w sprawie kredytów frankowych. Bez echa odbiły się wypowiedzi członków RPP (Gatnar i Hardt), który prognozują inflację w kwietniu na poziomie 4 proc. r/r. Dyskusja o wzroście cen jest szczególnie żywa w obszarze tego, czy jest on przejściowy, czy trwały, bo tego, że obecnie inflacja przyspieszyła nikt nie kwestionuje. U większości członków RPP panuje przekonanie o przejściowym charakterze zjawiska, co nie nakłada na Radę konieczność dostosowania stóp procentowych. Naszym zdaniem aktualny pozostaje scenariusz utrzymania dotychczasowych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie do końca roku, a najprawdopodobniej do końca kadencji prezesa NBP. Kluczowe w kontekście kursu złotego w średnim terminie będzie orzeczenie TSUE, a po nim SN najwyższego w sprawie kredytów denominowanych w walutach obcych.

We wtorek złoty plasuje się w środku stawki walut EM z kursem EUR/PLN nieznacznie powyżej poziomów odniesienia przy 4,5550. Podobnie rysuje się sytuacja w parze z dolarem, gdzie złoty broni zdobytych wcześniej poziomów i utrzymuje kurs USD/PLN na poziomie 3,7665. GBP/PLN dobija do 55-cio sesyjnej średniej kroczącej i osiada w okolicy 5,28 pkt.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Duża zmienność notowana jest na rynku rubla, który jest targany emocjami wokół działań Kremla. O ile polityczne sankcje USA są odbierane raczej jako łagodne, o tyle rezygnacja czeskiej spółki ze współpracy z Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej jest realnym ciosem w interesy gospodarcze Rosji. Wcześniej kraj wydalił kilkunastu rosyjskich dyplomatów, czym pokazał, że działania Rosji w sprawie Ukrainy czy Nawalnego nie pozostaną bez konsekwencji. Aby jednak odniosły one realny skutek konieczne byłoby dołączenie innych krajów do zdecydowanych działań. Inwestorzy wyceniają nikłe szanse na mocniejsze reakcje innych państw, a kurs USD/RUB stabilizuje się we wtorek przy 76,3 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.