FX: poprawa nastrojów w przestrzeni EM

12-04-2021 12:59
W poniedziałek waluty krajów rozwijających się beneficjentami poprawy nastrojów na szerokim rynku FX. Złoty utrzymuje swoją siłę po konferencji prezesa NBP.
FX: poprawa nastrojów w przestrzeni EM

Po południu dolar oddaje pole większości rywali z przestrzeni G10. Względem zielonego słabsze są jedynie korona szwedzka i dolar kanadyjski. Kurs EUR/USD utrzymuje się przy 1,1905, ale z trudnościami do wyraźnego przebicia poziomu.

Wzrost apetytu na ryzyko wspiera waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wprawdzie kurs EUR/CZK rośnie do 26,08 pkt, ale notowania EUR/HUF testują ponad dwumiesięczne minima z okolicy 356 pkt. W tym gronie złoty utrzymuje pozycję zdobytą przed weekendem.

W piątek odbyła się konferencja prezesa NBP, w trakcie której on wyraził swoje zadowolenie z dostosowania się kursu do warunków epidemiczny. Zdjęło to ryzyko rychłych interwencji wskutek umocnienia waluty, jednak prezes Glapiński zastrzegł możliwość ponownego wkroczenia na rynek w przypadku zbyt szybkiego umocnienia złotego. Perspektywa dla krajowej waluty jest raczej optymistyczna. W ślad za ustępującą epidemią poprawią się wskaźniki gospodarcze (choć początkowo zaobserwujemy efekt wprowadzonych restrykcji), a stopniowe, spokojne umacnianie się złotego nie powinno wywołać zaniepokojenia NBP. Dodatkowym czynnikiem krótkoterminowo poprawiającym sytuację na rynku złotego jest odsunięcie w czasie decyzji SN w sprawie kredytów CHF.

W poniedziałek po południu EUR/PLN znajduje się 0,1 proc. poniżej poziomów odniesienia przy 4,5255 – najniżej od końca lutego. Wyraźne umocnienie złotego widoczne jest względem dolara. Kurs USD/PLN cofa się do 3,7995. Złoty przegrywa w starciu z funtem, który pozostaje jedną z najsilniejszych walut z koszyka G10. Kurs GBP/PLN znajduje się przy 5,2290.Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.